Houtloods

Inpetto Fotografisch
Partnerzy

O inspiracji

Houtloods to najstarszy istniejący budynek w Spoorzone, dawnej lokalizacji należącej do holenderskiej sieci kolejowej.Znajduje się on w mieście Tilburg w Holandii i dawniej służył jako skład materiałów drzewnych. Specjalny kształt budowli, która początkowo w dużym stopniu pozostawała otwarta, pozwalał na naturalne suszenie składowanego tu drewna. Później przestrzenie łukowe wypełniono cegłą, a zamknięta część budynku została zamieniona na warsztat.

Podczas renowacji firma Bedaux de Brouwer Architects ponownie otworzyła część łuków, aby podkreślić oryginalną konstrukcję budynku i wpuścić do wnętrza naturalne światło. Szklana ściana uzupełnia i podkreśla na nowo otwartą część konstrukcji.

We wnętrzu budynku architekci wstawili duże, dębowe „pudełko”, które jest niezależne od szklanej fasady i drewnianego dachu. Ten oryginalny element wnętrza pełni różne funkcje – mieszczą się w nim biura, toalety i magazyn. Pomiędzy drewnianym elementem i szklaną ścianą powstały mniejsze przestrzenie publiczne. Jeden koniec drewnianego „pudełka” tworzy audytorium, a drugi to otwarta kuchnia i bar modnej restauracji, nazwanej stosownie do miejsca: „De Houtloods”.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA