Australijski dom pasywny Hütt 01

Melbourne Design Studios MARNIE HAWSON
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Uderzająco piękna czarna rezydencja dodaje energii zaniedbanej parceli i jej okolicy w Melbourne. Projekt o nazwie Hütt 01 popełnili architekci ze studia Melbourne Design Studios. Stworzyli oni dom pasywny z ogrodem z tyłu, które odświeżają industrialny charakter tego obszaru.

Hütt 01 ratunkiem przyszłości

„Dom pasywny Hütt 01 regeneruje zapomniany kawałek ziemi w środku „miejskiej dżungli” Melbourne, tworząc „klin spokoju”. Budynek nie tylko zapewnia zdrowy dom mieszkającym w nim ludziom, ale także przyczynia się dla dobra planety. Wytwarza bowiem więcej energii niż zużywa i nie wymaga ogrzewania ani chłodzenia przez większość roku. Architekci nazywają go potocznie TMRW by Hütt: Latarnia Nadziei dla Przyszłości.

Miejsce o powierzchni 250 metrów kwadratowych w kształcie klina ma charakter przemysłowy. Do wnętrza Hütt 01 można dostać się z nienazwanej tylnej ulicy. nowoczesna STODOŁA z czterema sypialniami, dwiema przestrzeniami mieszkalnymi, trzema łazienkami i ogrodem na dachu, zajmuje powierzchnię zaledwie 78 metrów kwadratowych. Dwuipółpoziomowy plan łączy się z ogrodem, tworząc relaksującą śródmiejska oazę. Projekt odpowiada również sąsiedniej linii kolejowej. Nawiązując wzornictwem i materialnością do dynamiki przejeżdżających wagonów, z metalową fasadą i dachem wygląda na jednopiętrową bryłę unoszącą się nad linią ogrodzenia pod pewnymi kątami.

Technikalia

Surowce – cegły z recyklingu, opalane drewno i okładzina z czarnego metalu – dobrze wpisują się w kontekst. Cegły uratowano z miejsc rozbiórki w całym Melbourne. Wiele z nich zdemontowano, mapowano i czyszczono ręcznie przez właścicieli i ich dzieci. Wykorzystanie metodologii i materiałów prefabrykowanych z drewna klejonego krzyżowo (CLT) do budowy oznaczało nie tylko znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i czasu budowy, ale także poleganie na mniejszej liczbie materiałów wykończeniowych.

Budmat

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA