Plan zagospodarowania regionalnego centrum „Huysmanhoeve” w belgijskim Eeklo oparto na typowej typologii farmy fosy. Fosa w tym znaczeniu zapobiegająca ucieczce zwierząt. Stanowi ona podstawę do rozwoju Huysmanhoeve jako otwartego, elastycznego i wielofunkcyjnego miejsca spotkań.
Zagospodarowanie Huysmanhoeve
Projekt Huysmanhoeve obejmuje 4 budynki. Dwie istniejące STODOŁY odnowiono, a do tego historycznego miejsca dodano dwie nowe bryły. Istniejąca STODOŁA poprzeczna pomieści nową stołówkę. Jak mówią architekci: „staramy się zachować warstwowy charakter bryły. Polega to na renowacji drewnianej konstrukcji kratownicowej i kompletnej powłoki zewnętrznej”. W ramach nowego programu wymagane były dwie interwencje, które wyraźnie kontrastują z istniejącą architekturą. Po pierwsze, szklana fasada dzieli wnętrze na 2 części – zadaszoną przestrzeń zewnętrzną i klimatyzowaną przestrzeń wewnętrzną. Po drugie, dodano nowy komin. Ten element zawiera wszystkie nowe techniki budowlane. Nowe dwie bryły różnią się od istniejących budynków, ale jednocześnie skrupulatnie wkomponowano je w ich kontekst.
W istniejącej oborze powstaną nowe sale wielofunkcyjne. Bryłę obory wybudowano w 1958 roku i w dużej mierze określa ona przestrzenną indywidualność obecnego dziedzińca. Symbolizuje pionierską pracę i wzorową funkcję, jaką gospodarstwo pełniło w modernizacji rolnictwa w regionie w okresie powojennym. Pośrodku budynku przy bramie wjazdowej odcięta jest górna kondygnacja. To miejsce wypełnił nowy wewnętrzny obieg pionowy. Na końcach budynku dodano 2 zewnętrzne klatki schodowe. Pozwalają one na elastyczne użytkowanie budynku. Istniejąca konstrukcja stanowi podstawę otwartego układu. Pomiędzy różnymi salami lekcyjnymi zainstalowano cztery nowe szklane ściany. Ściany te można całkowicie otworzyć, aby w razie potrzeby przestrzenie mogły pracować jako całość.
Dodatek renowacyjny
W przypadku dwóch nowych budynków Huysmanhoeve zastosowano inną strategię. Do istniejącej STODOŁY dobudowano dodatek stworzony jako otwartą konstrukcję stalową z dwoma klimatyzowanymi przestrzeniami wewnątrz. Materializacja budynku stanowi silny kontrast z istniejącą STODOŁĄ, ale kolor, typologia i proporcje nowej konstrukcji oparto na istniejącej STODOLE poprzecznej. Drugi nowy budynek nazywa się „szałasem”. Mieści się w nim piec na zrębki. Ten nowy budynek ma zasadniczo taką samą konstrukcję jak szopa, ale jest wykończony cegłą. Magazyn zrębków zintegrowano z wieżą przypominającą komin, która nadaje budynkowi rzeźbiarski wygląd.
Lokalizacja: Eeklo, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA