Indywidualny projekt domu

TXMA Architekt Tomasz Mielczyński

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Indywidualny projekt domu jest przestrzennym zapisem intymnej rozmowy inwestora z architektem. Rozmowa zawsze jest o relacjach: wnętrza z ogrodem, pustki z bryłą, słońca z cieniem, otwartości i prywatności. Tak było także w tym przypadku. Dom w swoim ostatecznym kształcie został po prostu odkryty, wg Architekta Tomasza Mielczyńskiego z pracowni TXMA, był on – jako optymalna odpowiedź na potrzeby inwestora i uwarunkowania działki – obecny w tym miejscu od zawsze. Wystarczyło go po prostu zobaczyć w wyobraźni i odkryć dla rzeczywistości.

Orientacja względem słońca, otwarcia na ogród, ścięcie garażu odkrywające widok na wielkopolską równinę, lokalizacje przeszkleń i pomysł na wnętrze wyłoniły się z zapisu życzeń przyszłych mieszkańców, którzy nie bali się snuć wspólnych fantazji o przyszłych chwilach. O porannym wyjściu wprost z sypialni na prywatną loggię, o popołudniowym lenistwie na zacienionym tarasie, o miejscu do pracy z widokiem na podjazd, o pokojach dla dzieci zapewniających im przestrzeń do wielowymiarowego rozwoju i w końcu o przestronnej, otwartej na ogród jadalni dostosowanej do przyjęcia kilku gości.

Wszystkie te postulaty udało się spełnić w ostatecznej formie jaką przybrała ta nowoczesna STODOŁA.

Część salonu otwarta na górną kondygnację i ogród zapewnia poczucie przestrzeni i swobody. Z kolei część przeznaczona do rekreacji, przykryta stropem na standardowej wysokości daje poczucie bezpiecznego, cichego miejsca przeznaczonego do odpoczynku. Ta powierzchnia łączy się bezpośrednio z zewnętrznym pokojem/tarasem schowanym pod zachodnim nawisem domu, w której zaprojektowano dwupoziomową, modułową przestrzeń dla dzieci.

Według charakterystyki energetycznej dom potrzebuje niespełna 4 tyś kWh do zapewnienia komfortu termicznego rocznie. To ekstremalnie niskie wartości. Nadwyżka energii produkowanej na dachu będzie wykorzystana przez urządzenia gospodarcze i elektryczne samochody. Podwójny kominek pełni rolę czysto rekreacyjną.

Bryła poddasza będzie pokryta grafitową, aluminiową łuską, parter to ciepłe, naturalne drewno modrzewiowe. I to wszystko, co zaczęło się od kilku kresek skreślonych po pierwszym spotkaniu.

Lokalizacja: Wielkopolska, Polska