IST Rodinny dom

JRKVC Peter Jurkovic
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

W bratysławskim Čunovo znajduje się mały domek zaprojektowany dla klienta przy ściśle określonym budżecie w wysokości 75 tysięcy euro. Słowacka firma architektoniczna JRKVC miała za zadanie stworzyć „mały domek na małej działce, przy rozsądnej cenie”. Wynikiem tego przedsięwzięcia jest prosty, ale zachwycający rodinny dom.

Jednym z celów projektu była redukcja tzw. śladu ekologicznego (ecological footprint) oraz energooszczędność. Firma postanowiła zaprojektować prostą konstrukcję z wykorzystaniem lokalnych materiałów, by stworzyć budynek, który „nie walczy z przyrodą, ale staje się jej częścią”. Naturalne materiały budowlane – w tym drewno, glina i słoma – stały się częścią nowoczesnego budynku. Dom został nazwany „IST – Rodinny dom” i ma powierzchnię całkowitą 85 metrów kwadratowych. Nie brakuje w nim elementów tradycyjnej wiejskiej architektury, jak zadaszona weranda zwana „ganok”. Służy ona jako dodatkowa przestrzeń dzienna, ale jest też punktem kontaktowym z otoczeniem zewnętrznym. Wzdłuż całej długości budynku znajdują się stosunkowo małe okna, ale zestawione one zostały z całkowicie przeszkloną ścianą końcową. Ze względu na niewielką długość i otwartość salonu, światło z tego okna dociera w głąb domu, wypełniając je także słońcem.

Wnętrze wykończono w sposób raczej nowoczesny. W centrum domu ulokowano „pudełko ze sklejki”, które zapewnia dostęp do górnych części budynku, jednocześnie mieszcząc łazienkę i schowki. Przestrzenie publiczne (kuchnia, jadalnia i salon) znajdują się w części przeszklonej, a bardziej prywatne (łazienka i sypialnia) umieszczono na drugim końcu domu. Rodinny dom zrobiony jest w dużej części z płyt SIP i ze względu na swe ustawienie nie wymaga dodatkowej osłony przed słońcem. Parter zbudowany jest z masy betonowej, która wykorzystywana jest także do magazynowania energii termicznej. Według architekta, w budynku nie wprowadzono żadnych zaawansowanych systemów, aby utrzymać jego niską cenę.

Lokalizacja: Čunovo, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt