Jak ogrzać nowoczesną STODOŁĘ?

Heat Decor

Kategorie: Wnętrza Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA to doskonała alternatywa dla tradycyjnego domu jednorodzinnego, a jednocześnie wszechstronna i ekonomiczna opcja. Ten niezwykły typ budownictwa mieszkaniowego wymaga specjalnych rozwiązań – również, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej technologii ogrzewania. Tym razem – dla nowego projektu marki nowoczesna STODOŁA – wybór padł na folię grzewczą Heat Decor. Jak wyglądało to przedsięwzięcie i dlaczego akurat to rozwiązanie okazało się najlepsze?

Ogrzewanie nowoczesnej STODOŁY – z jakimi wyzwaniami musieliśmy się zmierzyć?

Plan domu w typie nowoczesnej STODOŁY tylko z pozoru jest prosty. To zwarta, jednolita bryła z dwuspadzistym dachem, wieloma przeszkleniami, brakiem wykuszy i balkonów. Kształtem rzeczywiście przypomina tradycyjną STODOŁĘ, tym bardziej że często rezygnuje się też z niepotrzebnych pomieszczeń i stawia na dużą, otwartą przestrzeń.

Nasz projekt dotyczył domu na planie prostokąta o bokach 6,7 m i 10,98 m z dość nieskomplikowaną organizacją wnętrza. To zaledwie dwa pomieszczenia – niewielka łazienka o powierzchni 2,8 m2 oraz duży, otwarty salon z aneksem kuchennym o wielkości 40 m2.

Przy tego typu domach bardzo często stawia się na ekologiczne i energooszczędne systemy grzewcze, ale wybór tego odpowiedniego to spore wyzwanie. Jest to spowodowane między innymi bardzo dużą przestronnością wnętrz.

Dochodzi do tego trudna dystrybucja grzejników i wkomponowanie systemu ogrzewania w charakter domu. Tradycyjne grzejniki mogłyby zaburzać estetykę wnętrza i kłóciłyby się z jego rustykalnym wyglądem. Dodatkowo przy tego typu przestrzeni, bardzo ważna jest aranżacja każdej dostępnej powierzchni, a grzejniki mogłyby być tylko marnotrawieniem miejsca.

Jak wygląda projekt ogrzewania dla nowoczesnej STODOŁY?

W takich przypadkach ogrzewanie podłogowe wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Niezbędne było uwzględnienie także ekonomii i energooszczędności wybranego systemu. Zastosowane rozwiązanie musiało być też w pełni autonomiczne, by zapewnić ciepło i komfort całemu domowi. Folia grzewcza Heat Decor z serii Green spełniła wszystkie te warunki.

Jak działa folia grzewcza na podczerwień?

Folia grzewcza to bardzo cienki, elastyczny i zasilany elektrycznie materiał, w którym umieszczona jest grafitowa grzałka. Pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ona energię cieplną w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Warto przy tym wiedzieć, że długa fala IR nie emituje światła widzialnego, które mogłoby być szkodliwe dla oczu – jest więc całkowicie bezpieczna.
Innowacyjna jest nie tylko forma ogrzewania, ale i jego sposób. W odróżnieniu od tradycyjnego typu, ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, a przedmioty, które znajdują się w zasięgu pomieszczenia, dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie i czujemy je tuż po włączeniu ogrzewania.

Jaką technologię wybraliśmy?

Do naszego projektu zastosowaliśmy folie o mocy 80 W/m2 do salonu oraz 140 W/m2 do łazienki. Są to parametry rekomendowane dla ogrzewania podłogowego oraz dla nowo wybudowanych domów.
Folie grzewcze zostały dokładnie dopasowane do wymiarów domu (oprócz zabudowy stałej) za pomocą folii o szerokości 25 cm, 50 cm oraz 100 cm. Dzięki temu uzyskamy maksymalną powierzchnię grzania i możliwie najmniejsze straty ciepła. Będzie to również system w pełni bezpieczny, chroniący przed iskrzeniem, przenikaniem pary wodnej i płynów, pożarem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Aby umożliwić dowolność aranżacji pomieszczenia, wybraliśmy technologię montażu folii grzewczej pod wylewkę.
Ogrzewanie podłogowe, aby spełniało wszystkie standardy bezpieczeństwa i wydajności, zostanie zamontowane w następujący sposób:
1.     Wylewka betonowa – podłoże nośnie
2.     Termoizolacja (preferencyjnie ze styropianu)
3.     Folia paroizolacyjna
4.     Folia grzewcza
5.     Folia paroizolacyjna
6.     Uziemiona elektrycznie siatka stalowa
7.     Wylewka anhydrytowa (opcjonalnie cementowa)

Dalszy sposób postępowania zależy już od tego, jaki materiał podłogowy wybierzemy. Można użyć niemal dowolnego: paneli winylowych lub laminowanych, drewna czy płytek ceramicznych.

Dlaczego wybór ogrzewania na podczerwień jest optymalny?

Oprócz wspomnianych wcześniej estetyki, konieczności dostosowania rodzaju ogrzewania do dużej przestrzeni i samowystarczalności, ogrzewanie podłogowe na podczerwień ma także wiele innych walorów. Najważniejsze z nich to:
l  naturalność i ekologiczność ogrzewania,
l  niskie koszty wykonania instalacji i eksploatacji,
l  wysoka trwałość,
l  brak emisji spalin;
l  ciepłe, ale niewysuszone powietrze w pomieszczeniu,
l  temperatura odczuwalna wyższa od faktycznej nawet o kilka stopni,
l  bezobsługowe użytkowanie.

Jako że dom zaprojektowany przez markę nowoczesna STODOŁA podkreśla charakter bliskości z naturą, nie bez znaczenia jest też znaczenie prozdrowotne systemu ogrzewania. Podczerwień nie ogrzewa powietrza i nie powoduje jego ruchu (jak tradycyjne systemy konwekcyjne), przez co nie przenosi alergenów. Dodatkowo ceniona jest także za pozytywny wpływ na zdrowie, w tym układ krążenia, układ kostny i układ odpornościowy. Jest więc naturalna i dla środowiska i dla człowieka.

Tekst: Heat Decor

Partner

Heat Decor