Kawau Island House

Crosson Architects
Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom na Wyspie Kawau w pobliżu Auckland w Nowej Zelandii został zaprojektowany jako miejsce ucieczki od zatłoczonego miasta. Miał być skromny, niewymagający pracy i elastyczny ze względu na zmieniające się potrzeby właścicieli – rodziny z trzema synami. Ten oryginalny projekt o nazwie Kawau Island House wyszedł spod ołówka studia architekta Kena Crossona. Inspiracją były konstrukcje do przechowywania łodzi, powstające tuż przy pomostach. Istotną cechą działki było istniejące zagrożenie lokalnymi podtopieniami, więc pomysł tym bardziej pasował do miejsca. Podjazd i wejście do domu to kontynuacja pełnej zakrętów trasy wodnej, u kresu której wchodzimy na pomost po opuszczonej rampie.

Budynek od zewnątrz wygląda jak konstrukcja o cechach wyłącznie użytkowych. Prawie całą elewację pokryto blachą falistą, która nawiązuje do klasycznych, skromnych domków wakacyjnych znanych tu jako „kiwi bach”. Kiedy dom nie jest używany, można go w zasadzie całkowicie zamknąć, zapewniając mu pełne bezpieczeństwo. W tym celu zamontowano serię solidnych okiennic i drzwi, które są w stanie ukryć całe wnętrze tego wakacyjnego domu.

Od środka Kawau Island House wygląda jednak zupełnie inaczej – wręcz kontrastowo przytulnie i ciepło. Takie wrażenie tworzą solidne, dębowe podłogi oraz wyłożone sosnową sklejką ściany. Parter to przestrzeń niezwykle elastyczna. Można tu stworzyć całą serię prywatnych przestrzeni lub połączyć wnętrze w jedną całość, rozsuwając przesuwne panele drzwiowe.

Strefa komunikacyjna Kawau Island House łączy ze sobą taras frontowy i tylni, służąc też wszystkim innym przestrzeniom wewnętrznym. Schody – wizualnie lekkie – tworzą tu element mostka. Ta przestrzeń łączy się z innymi poprzez przesuwne, półprzezroczyste panele. Całe wnętrze cechuje niezwykła prostota i funkcjonalność, czym dom ten nawiązuje również do dawnych, prostych domków, które w przeszłości popularne były na wyspie Kawau. Właściciele nie zrezygnowali jednak z wielu współczesnych wygód, czego dowodem jest choćby jacuzzi znajdujące się na osłoniętym, bardziej prywatnym tarasie z tyłu domu.

Nocą dom od frontu zamienia się w latarnię, ponieważ półprzezroczyste elementy zewnętrzne można przymknąć, osłaniając dodatkowo taras oraz oświetlone wnętrze domu.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA