Klintholm Gods Lake Apartments

ROZBEH ZAVARI
Partnerzy

O inspiracji

Od 2017 roku duńska wyspa Møn to rezerwat naturalnej biosfery UNESCO, który tworzy Dark Sky Park. W to miejsce przyjeżdżają turyści z całego świata, by poznać z bliska niezwykłą przyrodę wyspy.

Firma Klintholm Gods zafascynowana była możliwością stworzenia w tym miejscu czegoś równie niezwykłego jak sama natura. Jej właściciele marzyli o przestrzeni, w której goście maksymalnie zbliżą się do przyrody, mieszkając choć chwilę na jej łonie.

Zadania przekształcenia zabytkowej posiadłości Hunosøgaard w nowoczesny, wyjątkowy ośrodek wakacyjny podjęli się architekci z firmy PLH Arkitekter. Stworzona przez nich architektura miała oferować najwyższej jakości doświadczanie przyrody, zapewniając wszystkim chętnym wygodne miejsca noclegowe. W ten sposób, w otoczeniu pięknego, starego lasu bukowego powstały apartamenty Klintholm Gods Lake, które stały się sekretną kryjówką, oddaloną od uczęszczanego szlaku.

Architekci wprowadzili do projektu panoramiczne okna, a bryła hotelu została zaprojektowana tak, by nie przesłaniała scenerii, ale ją wzmacniała i naśladowała. Hotel wygląda jak dom z dużym skrzydłem, dla którego inspiracją są duńskie zabudowania wiejskie tworzone z naturalnych materiałów. Elewacja została wykonana z drewna modrzewiowego, a zielony dach pokryty rozchodnikiem zmienia się stosownie do pór roku, wspierając też bioróżnorodność projektu.Wiele miejsc w tym budynku zachęca gości do wyjścia na zewnątrz i zbliżenia się do natury. Jednym z przykładów jest mała wewnętrzna restauracja dla 20 gości oraz duży taras zewnętrzny, który może gościć jednocześnie około sto osób, zachęcając ich do jedzenia posiłków na zewnątrz. Restauracja ma też mały targ, na którym można kupić lokalne produkty, takie jak piwo, czekoladę, sery oraz warzywa organiczne z ogrodu hotelowego.

Hotel dostępny jest dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych. Zarówno duży taras, jak i mała restauracja mają rampy dla wózków inwalidzkich, a jeden z ośmiu apartamentów hotelowych jest w pełni przystosowany dla niepełnosprawnych. Wszystkie apartamenty mają natomiast panoramiczne okna z wbudowanymi u ich podstawy siedziskami. Te przeszklone ściany wprowadzają do wnętrza naturalne światło oraz otaczającą hotel przyrodę.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA