Klostergarden Boathouse

TRODAHL ARKITEKTER / FREDRIK RINGE
Partnerzy

O inspiracji

Ten dawny domek na łodzie został zbudowany w 1860 roku i znajduje się w przepięknej scenerii w pobliżu najlepiej zachowanego w Norwegii klasztoru zakonnego Utstein Kloster oraz pięknej posiadłości wiejskiej zwanej Klostergarden.
Budynek ma tradycyjne, często stosowane w Norwegii wiązania dachowe i objęty jest ochroną konserwatorską. Z tego też powodu od zewnątrz został zmieniony w sposób minimalny, a wszystkie prace prowadziły raczej do zachowania jego pełnej autentyczności, choć właściciel postawił na nowe funkcje, tworząc w tym miejscu mały sklepik.Największym wyzwaniem architektów było dopasowanie budynku do jego nowej funkcji, wyposażając go też w nowoczesne ogrzewanie i wygody, zachowując jednocześnie autentyczną atmosferę tego miejsca i podobny wygląd zewnętrzny. Architekci zdecydowali się na zastosowanie surowych materiałów, które przetrwają również wiosenny wyższy stan wody, który zdarza się tu dość często po zimowych roztopach.
Atmosferę autentyczności we wnętrzu pomagają utrzymać wzmocnione, laminowane przeszklenia, które prezentują stary, kamienny mur, będący wyjątkową cechą tego wnętrza. Dach został ocieplony w taki sposób, by jego dawny wygląd został utrzymany zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Pojawiły się nowe wiązania dachowe, ale stare drewno zachowano wszędzie, gdzie tylko było to możliwe. Podłoga z polerowanego betonu ukrywa rury potrzebne do ogrzewania pomieszczenia, które dzięki temu stało się bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu.

Lokalizacja: Mosterøy, Rennesøy, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

TRODAHL ARKITEKTER / FREDRIK RINGE