Korkowa STODOŁA z Salem

Nate Dalesio
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Nate Dalesio ukończył dom dla siebie i swojej rodziny w Nowym Jorku, wykorzystując istniejące fundamenty, ale zastępując prawie cały budynek. Korkowa STODOŁA to niespotykany widok architektoniczny.

Stary fundament i teraźniejsza ekspansja

Dalesio, który w swoim domu prowadzi również firmę architektoniczną Multitude Studio, przeprowadził remont domu wybudowanego w 1937 roku w South Salem w hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork. Opuszczoną posiadłość prawie całkowicie zrównano z ziemią. Dała ona jednak podwaliny dla obecnego budynku. Korkowa STODOŁA pokryta jest panelami korkowymi.

„Szkielet drewniany i podłogi zniszczyło gnicie i pleśń” – powiedział Dalesio. „Cały dom zrównano z ziemią do szczytu fundamentu i zbudowany od nowa”. Istniejący ślad całkowicie zachowano, podczas gdy ukierunkowaną ekspansję wykorzystano w celu powiększenia przestrzeni mieszkalnych i sypialni. Parterową nowoczesną STODOŁĘ zaplanowano na planie litery T. Z jednym ramieniem mieszczącym pomieszczenia ogólnodostępne i kuchnię, podczas gdy w drugim znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Korkowa STODOŁA ma powierzchnię 2500 stóp kwadratowych, czyli 232 metry kwadratowe.

Korkowa STODOŁA i jej przestrzenie

Ze względu na nachylenie terenu do ganku wejściowego domu prowadzą schody. Wewnątrz niewielki przedsionek z dużymi, wbudowanymi szafkami do przechowywania oraz toaletkę oddzielono od kuchni blatem. Ten zabieg tworzy pole widzenia pomiędzy dwoma strefami. We wnętrzu zastosowano szerokie deski podłogowe z białego dębu i ściany pomalowane na biało. Sufity skośne biegnące wzdłuż profili dachowych nadają pomieszczeniom wrażenie przestronności, a liczne świetliki pomagają rozjaśnić przestrzeń życiową. Z kolei z tyłu domu przesuwne szklane drzwi wychodzą na patio.

„Sklepione sufity w całym domu tworzą zaskakująco przestronne bryły, które przeczą skromnej powierzchni, a białe dębowe panele i podłogi zapewniają ciepło, kontrastując z ostrymi i rzeźbionymi białymi ścianami” – powiedział architekt.

Korek materiałem wykończeniowym

Dalesio zaprojektował zewnętrzną część budynku tak, aby nawiązywała do struktur rolniczych i stodół w okolicy, ale z wykorzystaniem bardziej współczesnej i minimalistycznej estetyki. Poprzedni dom i jego blaszany dach i elewację z drewnianych desek, zastąpiono czarną blachą falistą i płytą korkową – lekkim materiałem wykonanym ze sprasowanego korka. Według architekta korek zapewnia dodatkową warstwę izolacji, pomagając obniżyć zużycie energii cieplnej w domu.

„Skromny budżet w wysokości 150 USD na metr kwadratowy został rozciągnięty na inwestycje w wysoce izolowane ściany, dachy, podłogi i okna, aby zminimalizować rachunki za media, a zewnętrzna okładzina podwaja się jako ciągła warstwa izolacji z płyty korkowej” – powiedział Dalesio. Korek jest użytecznym materiałem budowlanym, ponieważ w naturalny sposób jest odporny na wilgoć i pleśń. Jest również lekki i po użyciu można go poddać recyklingowi.

Lokalizacja: South Salem, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt