Pomysł na stworzenie takiego terenu powstał już w latach 1820-tych, a inicjatywę zaproponował John Palmer Roupell, który działał na ówczesnym rynku złota, a sam mieszkał z rodziną pod adresem 16 Meymott Street – na ulicy, która w tamtych czasach bardziej znana była pod nazwą „Cross Street”. Rouper stworzył miejsce dla rzemieślników, budując skromne, dwupiętrowe domy z cegły, wychodzące na zwykłe, XIX-wieczne uliczki miejskie.Architekci z firmy Fraher Architects postawili sobie spore wyzwanie, próbując tchnąć nowe życie w stare mury. Szanuje spuściznę i historię, odnawiając też wiele z utraconych już zabytkowych szczegółów charakteryzujących dawniej te budynki.
Zniszczone fragmenty istniejącego budynku wymagały gruntownych zmian, przy zachowaniu jednak dużej wrażliwości architektonicznej. Odrestaurowane elementy, drewniane panele na ścianach oraz ościeżnice nawiązujące do pierwotnego charakteru takich zabudowań miały być hołdem złożonym spuściźnie dawnych zabudowań rzemieślniczych.
Architekci stworzyli też nowoczesną przybudówkę, która powstała z tyłu budynku, uzupełniając jego oryginalne cechy i unowocześniając jego charakter. Przestrzeń dzienna zorganizowana na dużym, otwartym planie wprowadza nowoczesność i lekkość do wnętrza. Podczas gdy nowy, przeszklony dach nad przybudówką zapewnia tej przestrzeni mnóstwo naturalnego światła. Nowoczesne meble, które obecne są w całym projekcie, nadają współczesny charakter tradycyjnym przestrzeniom. Świetnie uzupełniając jego starodawne elementy, w tym starannie odnowione stare krzesła. Minimalistyczne punkty oświetleniowe i lampy łączą wszystko w całość, tworząc spójną atmosferę całego domu.
Architekci z uwagą dobierali wszystkie materiały w taki sposób, by powstało ciepłe, nowoczesne wnętrze. Mające na celu nie zaburzyć ogólnego, historycznego odbioru całego projektu.
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA