Loftowe mieszkanko i jego cztery tekstury

DENYS BONDARENKO
Kategorie: Domy ceglane Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

To niezwykłe, industrialne mieszkanie zostało zaprojektowane przez architekta Denysa Bondarenko i znajduje się w ukraińskim mieście Charków.

– „Już na naszym pierwszym spotkaniu z klientem stało się jasne, że czeka nas interesujący, kreatywny projekt. Właściciel mieszkania pracował w stylowym biurze firmy informatycznej. Inspirowały go liczne podróże po całym świecie, pokazał nam odniesienia w stylu grunge i był przygotowany na odważne decyzje. Złapaliśmy wspólny tok myślenia i zabraliśmy się do pracy” – tak architekt wspomina swoją pracę nad tym projektem.

Podczas projektowania mieszkania architekt i jego klient zdecydowali się wykorzystać tylko cztery naturalne materiały, czyli cegłę, beton, metal i drewno. Ograniczyli też do czterech liczbę kolorów, wprowadzając, biel, szarość, czerń oraz odcienie terakoty. Całość wzbogacić miały głównie designerskie przedmioty i meble. W całym etapie projektowania uczestniczył klient, z którym architekt konsultował wszystkie swoje pomysły i proponowane rozwiązania.

Sufity w mieszkaniu miały wysokość 2,6 metra, co mogło stać się pierwszą pułapką. Aby nie stworzyć dziwnego wrażenia „pudełka”, architekt zrezygnował z sufitu osłoniętego panelami i jednej wielkiej przestrzeni. Zamiast tego pozostawiono odsłonięty beton wraz z okablowaniem, wprowadzając w ten sposób industrialny styl. Pozwoliło to zachować pełną wysokość sufitów i uzyskać pierwszy wyraźny dekor.

Światło

Drugim problemem, który należało rozwiązać, była mała ilość naturalnego światła. Okna mieszkania wychodzą na północ, a dodatkowo dopływ światła blokował sąsiedni budynek. Aby naturalnie rozjaśnić pokój dzienny, usunięto standardową ścianę balkonową i otwory umożliwiające dostęp do balkonu, wprowadzając w zamian niskie parapety i powiększając w ten sposób zamkniętą przestrzeń. Nowa ściana na skraju balkonu docieplono, a cały kącik przekształcono w małe, przytulne biuro.

– „Wejście do nowego biura obramowaliśmy blachą i otrzymaliśmy drugi specyficzny element dekoracyjny” – mówi architekt.

Na życzenie klienta już na samym początku zrezygnowano z tradycyjnej jadalni. Zamiast niej, zamontowano blat barowy z odrapanego i przyjemnego w dotyku drewna, podwieszany na metalowych ramach i zamknięty z jednej strony metalową siatką. Metal pojawia się również w meblach kuchennych oraz wykonana jest z niego osłona wyciągu kuchennego.

– „Traktowanie niestandardowych rzeczy jako dekoru stało się naszym znakiem rozpoznawczym, ale tutaj była to już trzecia taka decyzja” – mówi Bondarenko.

W strefie wejściowej do mieszkania umieściliśmy metalowy wieszak z widoczną na ścianie cegłą. Tuż przy drzwiach znajduje się pufa, na której można usiąść ubierając buty, a nad nią wykorzystano ponownie metalową siatkę, która jest idealnym miejscem do podwieszenia wieszaków z ubraniami. Dno szafy przeznaczone na buty jest również otwarte.

Łazienka

Podobny styl, kolory i materiały pojawiają się w łazience.

– „Na życzenie klienta umieściliśmy dwie umywalki nablatowe oraz zapewniliśmy prawidłowe oświetlenie, bazując na naszej wiedzy. Podwieszane lampy rozłożono w taki sposób, aby oświetlały równomiernie z dwóch stron twarz, nie wprowadzając żadnych zniekształceń” – wyjaśnia architekt.

Sypialnia

Sypialnia to pokój wyposażony przede wszystkim w dwa dominujące elementy – duże łóżko i funkcjonalny kinkiet marki Flos.

– „Nad wezgłowiem łóżka powstała ozdobna iluminacja, która podkreśla fakturę cegieł i potęguje efekt przestronności”.

Aby złagodzić surowy charakter metalu, całe mieszkanie ma piękny, drewniany parkiet, a ciepła faktura drewna pojawia się też w biurze i kuchni. Wygodne sofy i duża liczba różnych źródeł światła wprowadzają atmosferę domową i przytulną.

– „Ostatecznie miało to być przecież miejsce, do którego chce się wracać” – podsumowuje twórca projektu.

Drzwi jak w projekcie, znajdziesz na Sowapro.

Lokalizacja: Charków, Ukraina
Tekst: nowoczesna STODOŁA