Mały, inspirowany skandynawskim stylem domek ze szklarnią i huśtawką na werandzie

CALVIN HANSON
Partnerzy

O inspiracji

Elsa to mały domek o powierzchni 30 m2, który ma jeszcze werandę z pergolą i huśtawką oraz niewielką szklarnię, która pozwoli zrealizować marzenia wszystkich wielbicieli zieleni. Za projekt i budowę odpowiadała firma Olive Nest Tiny Homes.

Firmę Olive Nest Tiny Homes stworzyli Mary Susan Hanson, Randy Hanson oraz ich córka Melodie Aho, ponieważ „kochają upraszczać sobie życie”. W 2017 roku Randy kupił nieruchomość w Karolinie Południowej, gdzie powstała społeczność wielbicieli małych domków. Niedługo później Aho zasugerowała swym rodzicom, by oni także zbudowali swój pierwszy maleńki domek. I tak zaczęły pojawiać się nowe pomysły.

– „Jesteśmy małą firmą i robimy jeden domek rocznie” – mówi teraz Aho. – „Sprzedajemy tylko to, co zostało już wybudowane, a każdy projekt traktujemy jak dzieło sztuki, w którym ktoś ma zamieszkać.”

Elsa to najnowszy domek firmy, powiększony o dodatkową przestrzeń zewnętrzną – małą przyczepę o powierzchni ok. 8 m2, na której powstała huśtawka pod pergolą i mała szklarnia, które jeszcze  lepiej łączą domek z przyrodą i otoczeniem. – „Chcieliśmy zmiękczyć wygląd domku i powiększyć przestrzeń mieszkalną, tworząc cos użytecznego” – wyjaśnia Aho.

Firma wykończyła domek zachodzącymi na siebie elementami cedrowymi, które połączono z czarną blachą. – „Wygląd jest prosty. Cechuje nas skandynawskie dziedzictwo i dlatego pociąga nas tamtejszy styl” – mówi Aho.Podobną stylistykę reprezentuje też wnętrze maleńkiego domku. Ściany i sufit obłożone są pomalowanym na biało drewnem, a 14 okien zalewa całość naturalnym światłem, łącznie z wydzieloną sypialnią, która mieści duże łóżko i jest na tyle wysoka, że można w niej stanąć.

– „Wykorzystaliśmy sporo okien i zrobiliśmy wysoki sufit, by całość była otwarta i przestronna” – mówi Aho. – „Wszędzie, gdzie tylko się dało, stworzyliśmy też miejsca do przechowywania”. Dodatkowo w salonie jest rozkładana sofa, na której wygodnie mogą spać dwie osoby.

I choć wnętrze jest niezwykle przytulne, każdy z radością siądzie w cieniu na huśtawce, odpoczywając w otoczeniu kwitnących kwiatów i zieleni.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA