Moda na modułowość?

Bratex Dachy Mrzygłód

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Architektura jest jedną z najważniejszych składowych każdego miejsca. Odpowiednie projektowanie i wybór materiałów może mieć znaczący wpływ na ogólny wygląd i styl budynku, a także jego trwałość i funkcjonalność. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania nowymi trendami w architekturze, szczególnie w zakresie rozwiązań, które wykorzystują technologie modułowe.

Kiedy mówimy o budownictwie, jednym z najgorętszych ostatnio trendów jest budowa domów modułowych. Prefabrykaty to gotowe elementy budowlane, które są zaprojektowane, wykonane i sprzedawane przez producenta. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z prefabrykatów, ponieważ oferuje ona wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod budowy domów. Budowa domu z prefabrykatów jest szybsza i bardziej efektywna niż tradycyjna budowa domu o konstrukcji szkieletowej. Większość domów z prefabrykatów może być skonstruowana w ciągu kilku tygodni, co znacznie skraca czas niż w przypadku tradycyjnej budowy domu. Ponadto, elementy budowlane są produkowane w zakładach produkcyjnych, w zabezpieczonych warunkach, które są wyposażone w odpowiednie narzędzia i maszyny, a także w ustalone procedury i techniki, dzięki czemu są one wytwarzane zgodnie z określonymi standardami. Podobnie jest z wyrobem blachodachówek modułowych. Czym się wyróżniają i jakie mają zalety tego typu produkty?

Dach modułowy

Historia blachodachówek oferowanych w niewielkich arkuszach trwa już od ponad 20 lat. Początkowo były to produkty wytwarzane w Skandynawii, z cechami ułatwiającymi składanie się czterech naroży, tam, gdzie nawarstwia się cztery grubości blach. Niestety, w tamtym czasie w Polsce blachodachówki były nowością i w obliczu blach trapezowych, które na początku lat ’90 oferowano w stałych wymiarach, blachodachówki odzwierciedlały potrzebę każdego klienta i dekarza – jeden wymiar na pełną długość krokwi. Produkowane były blachodachówki na zamówienie klientów nawet o długości 9 metrów, co znacznie utrudniało transport i wniesienie produktu na połać dachową. Jednakże najczęściej oferowanym rozwiązaniem dla długich dachów były dwa arkusze o długościach 3 – 5 metrów, którą łączone poprzecznie.

Pomimo, że każda kompaktowa (czyli niewielkich rozmiarów) blachodachówka oferowana dzisiaj na rynku nosi miano blachodachówki modułowej, to nie każda posiada cechy wyrobu, którzy można nazwać modułowym. Blachodachówka ma prawo nazywać się modułową nie dlatego, że jest dostępna w krótkich arkuszach, lecz dlatego, że każdy arkusz jest elementem systemu, elementem układanki o określonych założeniach, cechach i wymaganiach.

Blachodachówki modułowe Bratex

Prawdziwa blachodachówka modułowa rozwiązuje znane niedogodności oraz wady zwykłych blachodachówek docinanych na długość. Arkusze prawdziwej blachodachówki modułowej muszą posiadać specjalne przetłoczenia, zakończenia, zatłoczenia i inne cechy pozwalające uznać ją za element systemu, czyli przysłowiowy puzzel gdzie jeden element idealnie do drugiego pasuje, nic nie odstaje i wszystko się równo układa.

Otwartość na nowe rozwiązania towarzyszy Bratex Dachy Mrzygłód od samego początku istnienia firmy. Już w 1996 roku rozpoczęli współpracę z czołowym producentem stali o wysokiej wytrzymałości. Skandynawski koncern SSAB jest strategicznym dostawcą blach lakierowanych opartych o biotechnologię dla marki Bratex. Dostarczane przez SSAB materiały pozwalają uzyskać lżejsze produkty na pokrycie dachowe przy równoczesnym zachowaniu ich najwyższej trwałości.

Spółka Bratex Dachy Mrzygłód wprowadziła pierwszą blachodachówkę modułową w 2015 roku. To właśnie w tym okresie stworzyli definicję blachodachówek modułowych, która wyjaśniała, dlaczego wyrób jest modułowy. Przeprowadzili setki szkoleń, wyszkolili tysiące osób przekazując wiedzę i argumenty o wyższości prawdziwych blachodachówek modułowych nad konwencjonalnymi, czyli docinanymi na wymiar. Firma stworzyła koncepcję wyrobów posiadających specjalne cechy techniczne, estetyczne i funkcjonalne, czyniące je prawdziwymi blachodachówkami modułowymi. Arkusze blachodachówek modułowych łączą się w ściśle określony sposób, gwarantując prawdziwy modułowy dach.

W ofercie Bratex Dachy Mrzygłód możemy znaleźć 3 blachodachówki modułowe:
Nowość na rynku – blachodachówka hybrydowa

Wraz z rozwojem gamy produktowej Bratex, w roku 2019 wprowadzona do sprzedaży została blachodachówka hybrydowa, która oferowana jest w kompaktowych arkuszach oraz na wymiar do długości czterech metrów. Blachodachówka hybrydowa łączy cechy blachodachówki modułowej, czyli posiada wszystkie cechy wpływające na poprawne składanie się arkuszy, które są elementem systemu, czyli układanki. Blachodachówkę hybrydową można także dociąć na dowolny wymiar w dowolnym wariancie materiałowym, bez nieosiągalnych zakresów z dokładnością do jednego milimetra.

Z racji, że blachodachówka hybrydowa to rozwinięcie możliwości, które oferują blachodachówki modułowe, firma stworzyła definicję „systemowych blachodachówek”, do których należą:

  • systemowe blachodachówki modułowe,
  • systemowe blachodachówki hybrydowe.

Zatem „systemowe blachodachówki” są tzw. parasolem produktowym nad modułowymi oraz hybrydowymi.

W ofercie Bratex Dachy Mrzygłód możemy znaleźć 2 blachodachówki hybrydowe:
  • blachodachówka hybrydowa Centro,
  • blachodachówka hybrydowa Horizon.
Materiał

Produkty Bratex dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wariantów materiałowych, dzięki czemu można je dostosować do koloru elewacji budynku. Dzięki współpracy z renomowanym skandynawskim producentem blach lakierowanych SSAB powstają produkty o standardach jakości przewyższających normy europejskie. Blachy zabezpieczane są specjalną warstwą cynkową o masie 350 gramów na m², co stanowi aż o 27% lepszą ochronę w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Dzięki temu producent oferuje najdłuższą gwarancję na rynku – aż 75-letnią gwarancje funkcjonalności i 35- letnią gwarancje zachowania koloru. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się oryginalna paleta dziesięciu zupełnie nowych kolorów, powłoki Ceramic Matt Pro BT, która dostępna jest tylko w ofercie marki Bratex (Residential Buildings Design Colors). Topowe warianty materiałowe to powłoki oparte na bio technologii BT (Bio-based Technology). Stanowi ona mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego dzięki wyeliminowaniu uwalniania szkodliwych substancji do powietrza. W końcowej powłoce lakieru zastąpiono dużą część związków ropopochodnych estrem metylowym szwedzkiego oleju rzepakowego. Blachodachówki systemowe firmy Bratex Dachy to innowacyjne produkty, które dostarczają wszystkie wymagane cechy i korzyści. Są łatwe w montażu i transporcie, trwałe i estetyczne. Są idealnym rozwiązaniem, które zapewni trwałość i estetykę na długie lata.

Pełna oferta firmy Bratex Dachy Mrzygłód dostępna jest na stronie – www.bratex.pl. Zachęcamy do odwiedzenia zakładki Bratex Dachy Mrzygłód na łamach nowoczesnej STODOŁY, a także do śledzenia codzienności firmy na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.