Renowacja w Muruzábal de Andión

Lourdes Martínez Nieto Arquitectura y Diseño BELÉN IMAZ
Partnerzy

O inspiracji

Projekt ten obejmuje całkowitą renowację XVI-wiecznego wiejskiego domu położonego na szczycie wzgórza w Muruzábal de Andión w Nawarrze w Hiszpanii. W urzekającym otoczeniu ze względu na imponującą wartość historyczną wyłania się z romańska pustelnia wraz ze stelą wbudowaną w fasadę.

Renowacja wiejskiego domu w Muruzábal de Andión

Dom w Muruzábal de Andión trzymał się tylko swojej skóry, czyli konstrukcji z kamienia chroniącej opustoszałe wnętrza liczące 450m2. Założeniem klienta było doprowadzenie światła do wnętrza. Małe otwory powodowały mrok, a głównym winowajcą była grubość kamiennych ścian. Koncepcja renowacyjna proponuje wielkoskalowe i obszerne przestrzenie, które porządkują wnętrze i jego zastosowania. Jednocześnie są w stanie przekierować światło w dowolne miejsce.

Główna przestrzeń to pomieszczenie na otwartym planie o trzech wysokościach, porządkując strefę dzienną na parterze. Druga przestrzeń zajmuje dwie wysokości, tworząc strefę wypoczynkową z dużą dozą prywatności. Z głównego pomieszczenia wznosi się przejście od przestrzeni publicznych do prywatnych. Ten efekt zawdzięczamy rozmieszczeniu konstrukcji STODOŁY, która układa się jak matrioszka „jedna w drugim”.

Technikalia

Główna bryła materializuje się jako zawieszone w przestrzeni pudełko, białe i surowe, podkreślając kolonizację nowego elementu w istniejącej kamiennej powłoce, jednocześnie odbijając światło. Wewnątrz tej części znajdziemy drewniane aranżacje oraz… drugą STODOŁĘ.

Na tę koncepcję odpowiada materialność całego domu w Muruzábal de Andión. Rustykalność istniejącego kamienia w skórze budynku stanowi przeciwwagę do czystości białej bryły. W przestrzeniach publicznych głównym bohaterem jest mur. W przestrzeni prywatnej natomiast występuje obecność drewna dębowego w tym samym odcieniu co kamień. Elementy nie należące do żadnego z tych dwóch „światów” wyróżnia szlachetny materiał przy zachowaniu tej samej gamy kolorystycznej. Dominuje zastosowanie czarnej stali, mikrocementu, marmuru i drewna.

Lokalizacja: Muruzábal de Andión, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA