Oszałamiający hall kręgosłupem domu w Meksyku

ONNIS LUQUE
Partnerzy

O inspiracji

Prosty plan tego domu podkreśla surowość i siłę materiałów oraz długi, prostokątny kształt budynku.

nowoczesna STODOŁA powstała na Ranczu Avandaro Country Club w meksykańskim mieście Valle de Bravo, a za projekt odpowiadają architekci z dwóch firm K+A Diseñ0 i MM Desarrollos, którzy tutaj połączyli swoje siły.

Kiedy właściciele zwrócili się do architektów z prośbą o zaprojektowanie ich wiejskiej, zacisznej kryjówki, oddalonej od miasta Meksyk o zaledwie pół godziny jazdy, dali projektantom w zasadzie „wolną rękę”. Mieli tylko trzy prośby: chcieli, by dom miał prosty układ, by nie wymagał wielu prac i nakładów konserwacyjnych, a wszystkie przestrzenie wspólne miały znajdować się na jednym poziomie.Tak oto powstał projekt, który położył nacisk na płynność przestrzeni. Wszystkie pomieszczenia oraz przestrzenie dzienne ułożone są w odpowiedniej kolejności, a rytm całości nadaje wyjątkowy, oszałamiający wręcz hall, który w tym projekcie stał się jego „kręgosłupem”. W dzień wpada do niego naturalne światło, a nocą przenikające przez niego sztuczne oświetlenie przykuwa uwagę, zmieniając charakter domu.

Minimalistyczne, ale ciepłe i przytulne wnętrze naznaczone jest dużymi oknami, które wprowadzają do środka widoki na graniczące z działką pole golfowe. Paleta wybranych materiałów podkreśla prostotę projektu, nadając mu jednocześnie głębię. Świetnie sprawdzają się w tym celu różne rodzaje drewna, w tym drewno obrabiane japońską techniką przypalania, które doskonale łączy się z betonem.

Lokalizacja: Meksyk

Fotograf