Zmiana starej kaplicy w klimatyczny dom

Partnerzy

O inspiracji

Architekci z pracowni Van Os Architecten podjęli się konwersji starej kaplicy w Bredzie na pełnoprawny dom z salonem, kuchnią jadalnią, sypialnią garderobą i łazienką. Udało się przy tym zachować wszystkie oryginalne elementy kaplicy będącej częścią starego klasztoru.Inwestorzy postawili jasne warunki. Głównym życzeniem przy tym projekcie, było zachowanie wszystkich oryginalnych elementów budynku, nadających mu tego niepowtarzalnego charakteru.

Kaplica, choć dość mała, okazała się być idealną w proporcjach. Była wystarczająco szeroka i wysoka. Otwarta przestrzeń z pięknymi wysokimi oknami, starymi drewnianymi wiązarami i murowanymi łukami otwierała wiele możliwości.

Ściany nie wymagały poprawek technicznych. Znajdowały się jednak na nich charakterystyczne detale, których właściciele nie chcieli zakrywać. W celu oddzielenia stref wypoczynku i prywatnej zdecydowano o zbudowaniu antresoli nad przestrzenią kuchenną i salonem. Budowa owej antresoli jest o tyle ciekawa, że łączy się z tylko jedną ściana boczną. Wywołuje zatem wrażenie zawieszonej w przestrzeni. Dojście do sypialni na antresoli zapewniają czarne, stalowe schody.

Centralnym punktem kaplicy jest piękna wyspa kuchenna. Szafki kuchenne wkomponowano we wnękę, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się konfesjonał.

Lokalizacja: Breda, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA