Platypus Bend

ALAIN BOUVIER
Partnerzy

O inspiracji

Firma Robinson Architects zaprojektowała dom o nazwie Platypus Bend House, który stanął w miejscowości Pomona w Australii.Ze względu na to, że w tym miejscu co jakiś czas powtarzają się powodzie, architekci i właściciele uznali, że dom należy umieścić nad ziemią.

Budynek znajduje się na działce o powierzchni, która swymi rozmiarami przypomina boisko do piłki nożnej. Niestety miejsce to narażone jest na znaczne, choć niezbyt częste powodzie, które są skutkiem sezonowych, silnych, tropikalnych ulew.

Uniesienie domu ponad ziemią pozwoliło też na umieszczenie pod konstrukcją zbiorników na wodę deszczową, co zapewnia mieszkańcom większą niezależność. Woda podgrzewana jest z wykorzystaniem promieni słonecznych, a na działce zainstalowano własny system oczyszczania ścieków.

Wewnątrz domu przestrzenie dzienne zorganizowano na otwartym planie, pozostawiając wysokie sufity o kształcie dwuspadowego dachu, co pomaga zachować niższą temperaturę w lecie.

nowoczesna STODOŁA ma ogromne okna, które dzięki wyższej perspektywie pozwalają jeszcze lepiej podziwiać otaczającą go przyrodę.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA