Pomysł na dom wakacyjny

Reinhard Madritsch i Robert Pfurtscheller Markus Traub Fotografie
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Z każdego piętra roztacza się widok na potężną panoramę gór. Wiele udoskonaleń tego domu wakacyjnego w Imst w Austrii, można zastosować w innych budynkach.

Każdy z pewnością chciałby mieć taki dom wakacyjny, położony na skraju Alp Lechtalskich, w gminie Imst i otoczony zapierającymi dech w piersiach górskimi krajobrazami. To marzenie spełniła rodzina z Holandii. Zimą w piątkę intensywnie korzystają ze stoków narciarskich, a latem cieszą się przyrodą podczas długich wędrówek.

Filozofia

Zanim wyznaczono nowe osiedle mieszkaniowe, rósł tu las sosnowy. Obaj architekci bardzo żałowali, że wszystkie drzewa zostały już ścięte, kiedy zlecono im projekt. Kompensacja: Nowy dom czyni z drewna motyw przewodni, staje się smukły i wąski, trzy kondygnacje zbudowane w całości z drewna, aż do nieba.

Kolejną ważną ideą projektową przy budowaniu w górach jest oczywiście widok: jak uchwycić najpiękniejszy? Architekci Reinhard Madritsch i Robert Pfurtscheller umieścili okna w innym kierunku na każdym piętrze, dając każdemu pokojowi i mieszkańcom własny widok na Alpy.

Zadanie budowlane

Dom, który jest używany do wypoczynku, naturalnie stawia inne wymagania przed wspólnym mieszkaniem niż ten, w którym toczy się codzienne życie. Z reguły można sobie poradzić z mniejszą przestrzenią mieszkalną i szafkami. Wszystko wydaje się bardziej improwizowane i bezpośrednie, co sprzyja wspólnotowości. Dlaczego więc nie mieszkać w domu, jak na wakacjach?

Inspiracja

W domu wakacyjnym ludzie zwykle odważą się zbudować coś, czego nie mogliby zrobić w „prawdziwym” domu. Planiści po prostu ułożyli trzy główne funkcje: mieszkanie – dzieci – rodzice jedna na drugiej, a zamknięte spiralnymi schodami połączono piętra. Na żadnym piętrze nie ma ściany, wszystko odbywa się w dużym pomieszczeniu. Różne są również wysokości kondygnacji na wszystkich poziomach.

Lokalizacja na stoku

Topografia prawie się nie zmieniła i tylko połowę piwnicy zatopiono w zboczu. Duży panoramiczny taras na parterze to podwójna atrakcja. Dosłownie pozwala mieszkańcom unosić się w powietrzu i wzmacnia poczucie bliskości nieba i gór. Samochód jest zaparkowany pod spodem i tam też wchodzi się do budynku bez moczenia stóp. W sumie dom marzeń – nie tylko ze względu na widoki.

Lokalizacja: Imst, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA