Przebudowa domu w Londynie

Scenario Architecture Matt Clayton
Partnerzy

O inspiracji

Piękna przybudówka wiktoriańskiej willi w Londynie. Właściciele tej nieruchomości mieszkali w mieszkaniu na parterze od kilku lat, zanim zdecydowali się je odnowić i przebudować.

Istniejący budynek miał bardzo starą, szklaną oranżerię, która w zimie była przerażająco wychłodzona, a w lecie zwykle przegrzana. Blokowała również światło dzienne, ograniczając jego ilość w salonie. Cała przestrzeń była niefunkcjonalna. Mieszkanie miało jednak ogromny potencjał. Właściciele mieli przeciwstawne pomysły na przebudowę. Z jednej strony chcieli nowoczesnej, otwartej przybudówki, która wprowadzi mnóstwo naturalnego światła do ich salonu. Jednocześnie oczekiwali, że zostaną zachowane pierwotne proporcje budynku, przy wyraźnym podziale przestrzeni na nowe i stare.

Różnorodne pomysły oraz oczekiwania klientów były powodem wielu dyskusji i stały się ważną częścią całego procesu planowania, który ostatecznie przyniósł w końcu pożądany efekt. Duża, przeszklona, drewniana przybudówka mieści kuchnię i jadalnię od strony ogrodu. Dalej widoczna jest stara, ceglasta ściana domu, która pozostała właściwie nietknięta, zachowując otwory okienne i drzwi, a dawne wyjście na zewnątrz stworzyło rodzaj wewnętrznego balkonu. Całość jest przytulna i niezwykle oryginalna.

Lokalizacja: Londyn, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA