Przedmiotem rekonstrukcji wiejskiej posiadłości w Południowych Czechach było rozszerzenie jej możliwości mieszkalnych oraz podwyższenie komfortu użytkowania, umożliwiając całoroczny pobyt. Położono nacisk na nowoczesną koncepcję aranżacji i wrażliwe podejście do zachowania oryginalnych elementów, ogólnego charakteru architektonicznego oraz atmosfery. Gospodarstwo jest tradycyjnie usytuowane wokół wewnętrznego dziedzińca. Trzy obiekty ustawione są w kształcie litery U, zamknięte otaczającym murem z bramą wjazdową.Głównym zadaniem było stworzenie dwóch bardziej prywatnych, a jednocześnie połączonych wzajemnie jednostek mieszkalnych użytkowanych przez kilka pokoleń. Niezależność jest celowo naruszona poprzez pozostawienie jednej kuchni. Mieszkańcy stale się więc spotykają w oryginalnej izbie przy piecu. Dziadkowie użytkują dolny poziom pierwotnej chałupy, a rodzice z dzieckiem mają poddasze oraz zabudowę wykonaną na skrzyżowaniu chałupy i istniejącej STODOŁY.
Na skrzyżowaniu na parterze umieszczono hol wejściowy z klatką schodową, garderobę, pomieszczenie techniczne, łazienkę oraz pokój dziecinny skierowany przeszkloną częścią na STODOŁĘ i ogród wschodni. Na poddaszu usytuowano sypialnię z łazienką, atelier i teren galerii, umożliwiającej optyczne połączenie ze stodołą. Stodołę wyczyszczono i rozświetlono za pomocą przezroczystych dachówek. STODOŁA będzie miejscem dziecięcych zabaw, imprez rodzinnych, uroczystości oraz oglądania filmów z estrady powstałej poprzez odizolowanie schodów prowadzących do piwniczki pod stodołą.
Parter małego południowego obiektu ma służyć jako pracownia z osobną łazienką, a w części pozostawiono garaż ogrodowy. Przestrzeń poddasza zostanie przebudowana na pokój dla gości z osobną łazienką.
Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA