Czarny dom na obrzeżach niemieckiej gminy

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Na obrzeżach gminy Wolfhagen w północnej Hesji znajduje się czarny dom.Jest zbudowany w drewnianej konstrukcji szkieletowej i ma około 16m długości i 6m szerokości. Dom jest zorientowany na południowy-wschód i składa się z dwóch kondygnacji. Wyraźne proste kształty i detale tworzą rzeźbiarski charakter, który podkreślają ciemne odcienie.Elewację domu wykonano z lokalnego drewna modrzewiowego. Całą elewację pokryto ciemnoszarą farbą, dzięki czemu widoczna jest naturalna faktura i surowa struktura modrzewiowych desek. Dzięki wydłużonej, ale zwartej konstrukcji i centralnemu usytuowaniu obszarów mokrych, pomogło to w osiągnięciu opłacalnej konstrukcji.

Parter

Do domu wchodzi się przez niszę wejściową na wschodzie. Wzdłuż korytarza znajdują się pomieszczenia boczne tj. pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia i łazienka. W części zachodniej dom otwiera się korytarzem na przestronny salon z jadalnią i kuchnię. Dzięki obszernym, przesuwnym oknom do środka wpada duża ilość naturalnego światła. Posadzka z polerowanego betonu nadaje salonowi industrialnego charakteru, co z kolei doskonale współgra z drewnianym sufitem. Wraz z pomalowanymi na biało ścianami i sufitem parter ma bardzo industrialny, ale jednocześnie domowy charakter. Otwarta, stalowo-drewniana konstrukcja klatki schodowej prowadzi do części prywatnej na piętrze.

Piętro

Przedłużona klatka schodowa i przylegająca do niej otwarta przestrzeń tworzą jasną strefę mieszkalno – biurową, która jest naturalnie doświetlona światłem dziennym. Wzdłuż korytarza znajdują się sypialnie główne, dwa pokoje dziecięce oraz łazienka główna.

Instalacje zewnętrzne

Na zewnętrzny taras można się dostać, przez duże, pełnej wysokości okna od strony południowej i wschodniej. To idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu, płynnie łączące strefy zewnętrzną i wewnętrzną.

Opis techniczny

Dom zbudowano w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Ma około 16m długości i 6m szerokości. Konstrukcja ścian zewnętrznych to 160mm drewnianej konstrukcji szkieletowa, izolowanej mineralnie izolacją wdmuchiwaną ISOFLOC. Następna warstwa to podwojona 60mm drewniana miękka płyta pilśniowa firmy pavatex. Wewnątrz drewniane ściany szkieletowe zostały wykonane z płyt OSB. Dach wykonano w tej samej konstrukcji, jako pokrycie zaprojektowano płaską cegłę betonową. Elewację domu wykonano z lokalnego drewna modrzewiowego. Całą elewację pokryto ciemnoszarą farbą, dzięki czemu widoczna jest naturalna faktura i surowa struktura modrzewiowych desek.

Lokalizacja: Wolfhagen, Niemcy