Service Building Kreuzbergpass

willeit architektur Pedevilla Architects Gustav Willeit
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Zgodnie z koncepcją dyrekcji parku krajobrazowego, charakterystyczne i rozpoznawalne budynki mają powstać w poszczególnych strategicznie ważnych miejscach na obszarze Dolomitów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich jest przełęcz Kreuzberg, która na wysokości 1636 m n.p.m. jest najbardziej wysuniętą na wschód bramą do parku przyrody, co czyni ją ważnym punktem wyjścia dla licznych wycieczek pieszych i innych form spędzania wolnego czasu w górach. Głównym celem Service Building Kreuzbergpass jest pełnienie różnych funkcji usługowych, takich jak udzielanie informacji o szlakach turystycznych, schroniskach górskich, przyrodzie czy informacji o Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie zapewnia schronienie przed deszczem i śniegiem.

Service Building Kreuzbergpass – szczytowa forma

Budynek ma kształt szczytu górskiego i tworzy ścisły związek z otaczającymi formacjami krajobrazowymi „Sexten Mountain Sundial”, gdzie otaczające szczyty górskie pokrywają się dokładnie z pozycjami słońca podczas przesilenia zimowego. Stromy i wysoki dwuspadowy dach budynku usługowego, który podobnie jak góry stoi pod kątem prostym do ulicy, również poprawia jego widoczność z daleka, co sprawia, że nowy budynek jest zarówno ważnym punktem orientacyjnym, jak i wizytówką. Dzięki nisko utrzymanemu baldachimowi struktura wydaje się zmniejszać swój wygląd zewnętrzny, gdy się do niej zbliża i podkreśla funkcję budynku usługowego. Tworzy to zachęcający i przyjemny efekt ochronny Service Building Kreuzbergpass.

Od dłuższego boku dostępne są dwa przejścia. W większym znajduje się przestrzeń wystawiennicza z kioskiem informacyjnym, natomiast mniejsze przejście prowadzi do części sanitarnej i pomieszczeń gospodarczych. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z białego, odsłoniętego betonu z lokalnych skał dolomitowych, podczas gdy wewnętrzny rdzeń składa się z ręcznie ciosanego drewna modrzewiowego. Elementy z litego szkła w kolorze bursztynu łączą dwa materiały – beton i drewno. Swoim wyglądem przypominają żywicę modrzewia. Dzięki połączeniu tych naturalnych materiałów i wynikowi umiejętnego rzemiosła Service Building Kreuzbergpass zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wartości, nawet w tak surowym miejscu.

Lokalizacja: Sexten, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

willeit architektur Pedevilla Architects