Stella House

DEMO Architects Sidney Bensimon
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Stella House to dom jednorodzinny dla fotografki znajdujący się w Cushing w stanie Maine.

Klientka marzyła o elastycznej przestrzeni życiowej, która zapewniałaby widok na krajobraz. Pragnęła poczucia gościnności i relaksu. Było dla Niej ważne, aby razie potrzeby miała możliwość założenia zaimprowizowanego studia fotograficznego. Życzenia te przybrały formę dużego, dwupoziomowego salonu od strony południowej połączonego z otwartą kuchnią i częścią dzienną na piętrze.

Ta rezydencja, zaprojektowana na zasadzie domu pasywnego, charakteryzuje się wysoce izolowanymi ścianami i dachami, oknami z potrójnymi szybami i wysoce wydajnym sprzętem mechanicznym, który zmniejsza zużycie energii o ponad 80% w porównaniu z minimalnymi wymaganiami lokalnych przepisów. Ściany zewnętrzne pokryto nieobrobionym cedrem pochodzącym z lokalnych źródeł. Podłogi pokryto natomiast szerokimi deskami sosnowymi. Z dbałością o każdy najmniejszy szczegół starannie dobrano materiały, wykończenia i armaturę o ponadczasowych walorach i właściwościach.

W sypialni na piętrze stropy przecinają duże świetliki, które poszerzają powierzchnię użytkową, zalewając pomieszczenia światłem słonecznym. Zrównoważony rozwój i chęć stworzenia zdrowych i wygodnych wnętrz odegrały kluczową rolę w tym projekcie. Dom zbudowano z poszanowaniem zasad domu pasywnego: południowa weranda latem zacienia wnętrza, a zimą wpuszcza słońce i ogrzewa otoczenie.

Lokalizacja: Cushing, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA