Stormvillan

MARC GOODWIN
Partnerzy

O inspiracji

Pod koniec XIX wieku, kiedy Finlandia była jeszcze Wielkim Księstwem połączonym z Imperium Rosyjskim, miasto Hanko było popularnym miejscem wypoczynkowym wśród rosyjskiej arystokracji. Niekończące się zakola plaży wykończone pięknymi, sosnowymi lasami pełne są dużych, drewnianych, nadmorskich willi. nowoczesna STODOŁA o nazwie „Stormvillan” znajduje się w samym sercu starej dzielnicy willowej. Główny poziom domu otwiera się na trzy strony. Salon skierowany jest na piękne widoki nadmorskie, pokój wypoczynkowy wraz z tarasem zwrócony jest w kierunku zachodnim, dzięki czemu jest idealnym miejscem do podziwiania zachodów słońca, a sypialnia właścicieli znajduje się od strony klifu i rosnących tam jałowców oraz drzew sosnowych. Projekt domu oferuje też niczym niezakłócone widoki na morze od strony starego kasyna i sąsiadującej z nim Parkvillan wg projektu jednego z najbardziej znamienitych architektów tamtych czasów, Theodora Höijera.

Z kolei parter budynku wcina się w skałę, a sama willa schodzi tu na poziom plaży. Goście przechodzą przez wąski korytarz z dużym przeszkleniem, które odsłania piękną skałę. Na samym końcu tego poziomu znajduje się niezwykłe pomieszczenie, które ma dwie skalne ściany i w miejscu tym urządzono piwniczkę na wina. Dach tego poziomu służy też jako drewniany taras dla poziomu głównego domu.
Willa została zaprojektowana jako dom dla starszej pary i dlatego ma windę i łazienki, które są specjalnie dla nich dostosowane.

Główny poziom budynku łączy naturalne światło, widoki i płynnie przechodzącą przestrzeń. Wszystkie kąty zostały dostosowane do naturalnego kształtu skał oraz fantastycznych widoków na morze.
Budynek obity jest panelami świerkowymi, pomalowanymi tradycyjną farbą olejową, podobnie jak pobliskie wille pochodzące z XIX wieku, a ocynkowany dach dopasowuje się swym kolorem do odcieni nieba.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA