Misja Stubberupgaard Supportive Housing

Leth & Gori Laura Stamer
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Stubberupgaard Supportive Housing: z myślą o cierpiących 

Projekt Supportive Housing Stubberupgaard realizowany przez studio LETH & GORI obejmował przekształcenie, renowację i nową budowę łącznie 44 mieszkań chronionych dla obywateli Danii cierpiących na choroby natury psychicznej, położonych na zadbanych posesjach. Głównym celem projektu jest reinterpretacja historycznego ciasnego zgrupowania stajni, obór, powozowni i pensjonatów w nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wzmacnia połączenia przestrzenne między ocalałymi budynkami, dziedzińcami i ogrodami, a także nową zabudową.

Architektura Stubberupgaard Supportive Housing opiera się na starannej rejestracji i całościowej transformacji cech i typologii istniejących budynków w celu dodania nowych warstw do kompleksu domów. „Chcieliśmy stworzyć „wspólnotę” budynków i stworzyć przemyślaną i ostrożną przestrzeń z myślą o mieszkańcach”, mówią architekci Karsten Gori i Uffe Leth. Nowa organizacja budynków i ich funkcji wspiera sąsiedzkie interakcje w różnych skalach i poczucie wspólnoty w obrębie osiedla.

Wspólne udogodnienia obejmują wspólną kuchnię i jadalnię, kawiarnię prowadzoną przez mieszkańców, salę fitness oraz pomieszczenia warsztatowe. Przekształcając mieszkanie od wewnątrz, projekt dostrzega potencjał „domowości” jako centralną wartość we wspieraniu potrzeb mieszkańców. Z myślą o mieszkańcach LETH & GORI stworzyli przestrzeń, która skupia się na wykorzystaniu światła dziennego, ciepła, autentycznych materiałów i starannych detali, jako sposobu na przygarnięcie przyszłych mieszkańców.

Rola światła

Ilość światła dziennego była aspektem kluczowym w projekcie Stubberupgaard Supportive Housing. Światło w życiu osób dotkniętych chorobami natury psychicznej odgrywa bowiem ogromną rolę. Budynki oferują różne rodzaje okien, światło dzienne i sztuczne oświetlenie, które wspierają różne kształty i funkcje budynków. Wszystko w celu stworzenia ram architektonicznych, oferujących przestrzenie, gdzie mieszkańcy nie zostaną przebodźcowani.

Projekt Stubberupgaard Supportive Housing zrealizowano w ramach umowy o partnerstwie strategicznym pomiędzy Gminą Kopenhaga / ByK i DSP PLUS, w skład której wchodzą główny wykonawca Jakon A/S, LETH & GORI A/S, Rørbæk og Møller Architects, EKJ Consulting Engineers AS oraz Schul Landscape Architekci. Strategiczne partnerstwo opiera się na nowym modelu współpracy. Jakon A/S wspiera ten proces jako główny wykonawca na wszystkich etapach projektowania.

Lokalizacja: Borup, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Laura Stamer