Suffolk Farm House

Nash Baker Architects, Nick Guttridge
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Dopiero po 3 latach mieszkania w ich 400-letniej jakobińskiej farmie w Suffolk współdyrektor Nash Baker Architects i jego partnerka zaczęli jego renowację. Dopiero wtedy poczuli, że znają budynek wystarczająco dobrze. Wykorzystali ten długi okres z dobrym skutkiem. Naprawili i ulepszyli niszczejące wiktoriańskie budynki gospodarcze. Opracowali również kreatywne sposoby radzenia sobie z problemami konserwatorskimi, które pojawiły się w głównym gospodarstwie.

Problemy z drewnem

Otwarcie budynku ujawniło poważniejszy rozkład drewna niż oczekiwano. Dwie trzecie 400-letnich płyt ściennych obrócono w pył. Belki stropowe zostały poważnie dotknięte mokrą zgnilizną. Odkryto, że puste przestrzenie w podłodze były wypełnione ziemią. Program napraw konstrukcyjnych rozszerzono, aby sprostać tym wyzwaniom. W miarę postępu prac konstrukcyjnych opracowano również głębsze zrozumienie budynku. Spowodowało to wprowadzenie różnych udoskonaleń do projektu. W tym znaczące przemyślenie układu parteru i projektu architektonicznego nowej rozbudowy.

Nowe rozwiązania

Pralnia, kotłownia, pomieszczenie na buty, zaplecze i szatnia zostały w starym miejscu zamiast przenosić je do starej kuchni w głównej części domu. Umożliwiło to uproszczenie projektu architektonicznego nowej rozbudowy kuchni. Stała się trzynawowym, jednokondygnacyjnym elementem przyściennym, przypominającym tradycyjną oranżerię. Pełnowymiarowa przeszklona ściana osłonowa znajduje się z tyłu płytkiej loggii utworzonej przez linię ceglanych filarów i płaskich łuków zbudowanych z ręcznie robionych cegieł. Wybrano hierarchię różnych wykończeń podłóg. Naturalny kamień ponownie ułożono w budynku gospodarczym i na werandzie. Do nowej rodzinnej kuchni z jadalnią wybrano ciemny, szlifowany wapień z osadzonymi skamielinami. Na pozostałej części parteru i na całym piętrze zastosowano szeroką dębową deskę podłogową.

Kilkumiesięczne naprawy

Badania na miejscu ujawniły następnie rozległe uszkodzenia w oryginalnych płytach ściennych. Stawało się coraz bardziej jasne, że konieczne będą rozległe naprawy stolarskie i przebudowa. Tym bardziej, że dach miał odpowiednio wytrzymać zwiększone obciążenie. Wynikało to z usunięcia profilowanych dachówek betonowych i zastąpienia ich dachówką z regeneratu. Remont dachu i przebudowa trwały kilka miesięcy, ale przywrócono i odsłonięto jego zabytkową stolarkę. W połączeniu z usunięciem nowoczesnych ścianek działowych, podwieszanych sufitów i wypełnień okapów, przeprojektowany apartament na poddaszu jest ponownie tak czytelny architektonicznie i przestronny, jak pierwotnie.

Lokalizacja: Suffolk, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA