Harmonia w domu marzeń szwedzkiego przedsiębiorcy

Martin Nygren Jonas Ingerstedt
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Przedsiębiorca ze Szwecji Martin Nygren miał wyraźną wizję domu swoich marzeń i ostatecznie to marzenie urzeczywistnił.

Inspiracją dla tego domu były różne miejsca z całego świata, które Nygren lubi odwiedzać, ale jako właściciel postanowił włączyć w projekt również najlepsze cechy swoich poprzednich domów. Jak sam mówi, wziął z nich wszystkich „to co najlepsze” i w ten sposób stworzył swój własny raj w prowincji Skania, znajdującej się na południu Szwecji.

Otoczony lasami dom to – na pierwszy rzut oka – prawdziwa męska kryjówka. Z zewnątrz dom przedsiębiorcy, który w mieście Kristianstad prowadzi kawiarnię i restaurację, ma minimalistyczną i oszczędną czarną fasadę. Wewnątrz dominuje również kolor czarny, ale umiejętne zestawienia tworzą przytulne, spójne i relaksujące wnętrze. Wszystko w tym domu niezwykle starannie przemyślano i zaplanowano, tworząc harmonijną i ciepłą atmosferę. Choć paleta kolorów jest prosta i bardzo mocna, zestawienie jej ze skórą, kamieniem i drewnem sprawia, że całość nabiera zaskakującej łagodności.

Martin zestawił różne tekstury i naturalne materiały w taki sposób, by powstał przestronny, otwarty plan. W którym nie brakuje charakteru, ale złagodzony jest on elementami wprowadzającymi wrażenie ciepła i przytulności. We wnętrzach dominuje kolor czarny i szarości. Jednak na frontach kuchennym pojawia się zielonkawy odcień, który powtarza się również w łazience, podkreślając jednorodność i spójność wszystkich pomieszczeń. Interesującym detalem łazienki są dwa okrągłe lustra. Umieszczone są obok siebie, choć żadne z nich nie ma pozycji centralnej, a jedno z nich jest dodatkowo bez ramy. Ten rodzaju asymetrii w symetrii pojawia się w tym domu w wielu miejscach i zaskakująco staje się również elementem łączącym cały projekt.

Podobne lampy znajdziesz w Ramko
Nietuzinkowe meble to Piece of Wood

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Martin Nygren