“Skromny” Whale Beach House

Rama Architects SIMON WHITBREAD
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Na wschód od topografii idyllicznej plaży Whale Beach w Sydney Northern Beaches zlokalizowano letnią nowoczesną STODOŁĘ. Whale Beach House jest wszelakim przeciwieństwem skromności. A tu jest jakby luksusowo!

Inspiracje architektoniczne Whale Beach House

Whale Beach House to rodzinny dom o powierzchni zabudowy bliskiej 405 metrom kwadratowym. Inspiracyjnie stanowi skrzyżowanie Beach Bungalow i architektury w stylu Coastal Plantation. Projekty domów Coastal Plantation łączą wdzięk starych kolonialnych domów na plantacjach ze swobodnym letnim urokiem.

Australijska nowoczesna STODOŁA ulokowana jest na wielu poziomach gruntu. Część zawierająca garaż oraz piwnicę umiejscowiona jest na poziomie ulicy. Z kolei część mieszkalną – wypoczynkową rozłożono na wzgórzu na naturalnym gruncie. Średni poziom zawierający sypialnie oraz biuro stanowią piętro Whale Beach House, ukazując widoki na ocean i otoczenie.

Wyzwanie projektowe

Wyzwaniem dla architektów ze studia Rama Architects była wizja właścicieli. Klienci przewidzieli przeróbki i dodatki do istniejącego domu przybrzeżnego z wyrafinowaną estetyką Beach Bungalow. Architekci jednak szybko przekonali się, że jest to zbyt kosztowne wyzwanie ze względu na istniejące fundamenty i strukturę domu. Niemniej te przeszkody w pierwotnym – wymarzonym – założeniu właścicieli umożliwiły dalsze zbadanie, co można osiągnąć na terenie o całkowitej powierzchni 941m2.

Estetyczne marzenie właścicieli popchnęło jednak architektów do zainspirowania się i wdrożenia ich wizji. Oczywiście przy zastosowaniu się do wymogów budowlanych. W ten sposób powstał basen bez krawędzi, przewiewne, otwarte przestrzenie mieszkalne. A wszędobylskie palmy umiejscowione we wnętrzach domu oraz nasadzenie nimi ogrodu sprawia wrażenie iluzji bycia wewnątrz i na zewnątrz. Aby zilustrować efekt końcowy spójrzcie na zdjęcia!

Lokalizacja: Sydney, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA