Dziedzictwo Winchelsea

Holman Designs Marnie Hawson
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Kierunek: Winchelsea

„Wszystko mówiło nam, że nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok w naszym życiu” – mówi Marg. „Chcieliśmy zbudować dom rodzinny, który mógłby pomieścić nasze dorosłe dzieci, gdy chciały przyjechać i zostać, a także zapewnić naszym wnukom wspaniałe miejsce do rozwoju i zabawy”. Po wielu weekendach poszukiwań, para znalazła na ziemię na sprzedaż w małej wiosce Winchelsea. 13-hektarową powierzchnię nad rzeką Barwon, z pagórkami, łąkami i majestatycznym Parkiem Narodowym Otways w oddali. Stali się właścicielami ziemi w 2018 roku.

Od razu przystąpili do planowania domu w Winchelsea, mając na uwadze wpływ na środowisko. „Zawsze uwielbialiśmy przebywać na świeżym powietrzu, a Steve uwielbia czytać i słuchać podcastów o rolnictwie regeneracyjnym” — wyjaśnia Marg. „Czuliśmy, że kawałek ziemi dał nam czyste konto – naprawdę moglibyśmy pomyśleć o tym, jak być bardziej zrównoważonym. Posiadanie wnuków również zainspirowało nas do pragnienia czystszego stylu życia i miejmy nadzieję, dawania przykładu”.

Wydajność cieplna

Dzięki swojemu doświadczeniu w branży Steve osobiście wybrał grupę ekspertów, którzy mieli rozpocząć ich plany. Holman Designs współpracowali z Marg i zespołem Wade Builders nad włączeniem do ich szkiców takich elementów, jak wydajność cieplna. Aby zmaksymalizować zarówno widok na rzekę, jak i pasywne ogrzewanie, postawiono na podłogi z płyt betonowych. Zainstalowano również drewniane okna z podwójnymi szybami wychodzącymi na północ. Zbudowano szopę, aby ułatwić montaż 10-kilowatowego systemu solarnego i akumulatorowego. Dach szopy i domu zaprojektowano tak, aby wychwytywał wodę, która wypełniłaby zbiorniki na deszczówkę.

W opisie znalazła się także kuchnia i spiżarnia na farmie w Winchelsea z dużą ilością miejsca, a także sad i liczne grządki warzywne. Do zaplanowania ogrodów zatrudniono architekta krajobrazu Tima Nicholasa. Oczywiście, jak wszystkie projekty, projekt nie był pozbawiony wyzwań. Ekstremalne wiatry na posesji oznaczały, że należy zwrócić szczególną uwagę na stworzenie schronienia. Marg i Steve spędzili kilka weekendów mieszkając w szopie, która została zbudowana jako pierwsza, aby mogli obserwować wzorce pogodowe i wiatr. Sprytny projekt w kształcie litery T zapewnił inteligentne rozwiązanie, a budowa w Winchelsea rozpoczęła się w marcu 2020 r.

Wykończenie

Dom pokryto pomalowanymi na biało betonowymi deskami, kontrastującymi z odsłoniętymi ścianami z cegły z recyklingu i obszarami surowego drewna. Powstały styl nowoczesnego wiejskiego domu odzwierciedla dwuspadowy dach. Biała kolorystyka, wybrana przez Mel Wilson Interiors, z okazjonalnym akcentem w kolorze morskiej zieleni, nadaje świeży charakter wypełnionym światłem pomieszczeniom. Mosiężne okucia i teksturowane płytki sugerują bardziej klasyczną estetykę country. Żeliwny kominek w sercu przestrzeni mieszkalnej sprawia, że jest to idealne miejsce do chłonięcia ciepła w zimie. Okna sięgające od podłogi do sufitu i szklane drzwi otwierają strefę dzienną latem, a ciepło w zimie zapewnia żeliwny kominek.

Lokalizacja: Winchelsea, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Marnie Hawson

Architekt wnętrz:

Mel Wilson Interiors