Winelands Villa

ARRCC SAOTA Adam Letch
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Willę Winelands położono w Val de Vie w dolinie Paarl-Franschhoek z widokiem na góry Drakenstein, Simonsberg i Paarl Rock. Wytyczne estetyczne regionu określają współczesną interpretację architektury prowansalskiej. Zalecają dwuspadowe dachy, odsłonięte drewniane krokwie i naturalną paletę materiałów.

Firma ARRCC udoskonaliła oryginalne założenia klienta dotyczące podstawy w kształcie litery H. Stworzono układ w kształcie krzyża składający się z pięciu nakładających się kwadratów. Geometria planu piętra otwiera wnętrze na widoki we wszystkich kierunkach. Tworzy również osłonięte tarasy po obu stronach centralnej części mieszkalnej. Szklane drzwi przesuwne sięgające od podłogi do sufitu wpasowują się w ściany, dzięki czemu, gdy pozwala na to pogoda, widoki „przepływają” przez przestrzeń mieszkalną.

Wysoki, spadzisty sufit tworzy wspaniałe, dwupoziomowe wejście i wyniosłą przestrzeń wewnętrzną salonu. Różnice w wysokości sufitu równoważą proporcje z wrażliwością na ludzką skalę, tworząc przytulniejsze, bardziej intymne przestrzenie w ramach połączonej aranżacji na otwartym planie. Centralnym punktem salonu jest wykonany na zamówienie, ręcznie rzeźbiony cokół kominka. Jego surowość uzupełniają proste, naturalne materiały. ARRCC celowo udoskonaliło wymagania estetyczne. Odsłonięte belki dachowe obłożono drewnem w eleganckiej, nowoczesnej interpretacji rustykalnych belek. Skośny sufit ma dynamiczny, asymetryczny detal w pobliżu wierzchołka. Związek pomiędzy przestrzenią mieszkalną a tarasami rozrywkowymi ma charakter kurortu, z pływającą wyspą nad basenem i długim, eleganckim baldachimem.

Główną łazienkę zaprojektowano tak, aby stworzyć wrażenie bezpośredniego połączenia z naturalnym otoczeniem. Również tutaj symetryczny projekt tworzy zrównoważone wnętrze, które podkreśla widok jako punkt centralny. Chociaż dom ten pozostaje zgodny z wytycznymi regionu, jego złożona reakcja na otoczenie i wymagania stylu życia klienta pokazuje, że ograniczenia stylistyczne nie muszą utrudniać niepowtarzalnej reakcji architektonicznej.

Lokalizacja: Cape Town, Afryka Południowa
Tekst: nowoczesna STODOŁA