Historyczny kontrast Woodhouse

Superkül
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Woodhouse to nowoczesna STODOŁA zlokalizowana w Singhampton w Kanadzie, przeprojektowana i rozbudowana w 2019 roku przez Superkül. Woodhouse zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny na mocno zalesionym terenie o powierzchni 36 hektarów w pobliżu Singhampton w Ontario. Bryła składa się z XIX-wiecznej chaty z bali o powierzchni 102 metrów kwadratowych i nowoczesnego dodatku o powierzchni 164 metrów kwadratowych. Zachowanie historycznego, rustykalnego charakteru istniejącego budynku było sprawą nadrzędną. Dla kontrastu, nisko zawieszona bryła nowo wybudowanej konstrukcji wygląda jak przedłużenie sięgające w krajobraz.

Ekspresja materiałów

Dwie formy Woodhouse połączono w spójną całość poprzez materialną ekspresję zewnętrznych materiałów okładzinowych. Riffing na surowo ociosanych balach starej chaty oraz siding ze zwęglonego drewna to nowoczesna interpretacja, która zapewnia ciągłość wizualną i fakturalną. Podobnie niski dwuspadowy dach nowej przybudówki nawiązuje do istniejącej bryły jako integralny element kompozycyjny projektu. Liniową sekwencję przestrzeni podzielono zewnętrznym korytarzem na strefy publiczne i prywatne, zachęcając do całorocznego obcowania z żywiołami. Zawieszone na suficie drewniane panele o długości blisko 5 metrów przesuwają się po elewacji, aby całkowicie zamknąć przejście, zapewniając w ten sposób ochronę nawet przed najostrzejszymi zimowymi wiatrami. Dramatyczny, sklepiony sufit zawiera zestaw czterech skierowanych na północ świetlików, otwierających przestrzeń i przenoszących uwagę z poziomej płaszczyzny krajobrazu na niebo powyżej, zachowując intymne, radosne połączenie ze światem przyrody.

Strategia

Ciepła, teksturowana paleta materiałów i różnorodność warunków przestrzennych odzwierciedlają przyjaznego i żywego ducha klientów oraz ich gościnność w stosunku do przyjaciół i rodziny. Aby zachować stałe połączenie z krajobrazem, strategia architektoniczna stawia na pierwszym miejscu płynny przepływ przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych z jak najmniejszą liczbą wizualnych, fizycznych i mechanicznych barier utrudniających korzystanie z domu i nieruchomości. Liczne otwierane świetliki i przeszklone ściany, które otwierają się dalej w tym celu, jednocześnie eliminując potrzebę klimatyzacji na rzecz pasywnej wentylacji – część szerszej kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju.

Lokalizacja: Singhampton, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt