Wrażenia zmysłowe Pa.te.os

Aires Mateus & Associados Francisco Nogueira João Guimarães
Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Pa.te.os to zespół pensjonatów zlokalizowanych w Portugalii zaprojektowanych przez Aires Mateus & Associados w 2020 roku. Pensjonaty wkomponowano w krajobraz Primosfery jak zagubione w czasie ruiny. Co więcej, zaprojektowano je tak, aby w pełni wykorzystać otaczającą je przyrodę. Ściany jako granice przywołują domy, a wyjątkowa materia użyta do obrysu ogrodzeń tworzy napięcie między nimi a przestrzeniami generującymi otwory.

Architekt Manuel Aires Mateus ukończył domy wakacyjne Pa.te.os w Portugalii, które wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości są różne. Rodzina czterech domów wakacyjnych w pobliżu popularnej nadmorskiej miejscowości Melides ma podobną fasadę – minimalistyczny betonowy szczyt poprzecinany dużymi otworami, które mają ten sam zarys. Jednak za zewnętrznymi ścianami Aires Mateus nadał każdej nieruchomości inną aranżację przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz. „Byliśmy zainteresowani stworzeniem rodziny przestrzeni, które umożliwiają różne doświadczenia” – powiedział Aires Mateus. „Przestrzenie są zawsze wyjątkowe, wyróżniają się tym, jak otwierają się na zewnątrz i jak chronią różne doświadczenia życiowe”.

Patio – głównym bohaterem Pa.te.os

Koncepcja projektowa została zainicjowana przez właścicieli Sofię i Miguela Charters, którzy chcieli na nowo zinterpretować architektoniczny język Alentejo, aby wesprzeć nowoczesną wizję gościnności. Na początek para poprosiła Aires Mateus o zbadanie różnych sposobów integracji patio – elementu, który prawdopodobnie został wprowadzony do regionu podczas okupacji Maurów wieki wcześniej. Architekt w każdym patio oferuje inny sposób łączenia pomieszczeń mieszkalnych z doświadczeniem naturalnego krajobrazu.

Pierwszy z czterech parterowych domów ma dwie sypialnie zorganizowane w kształcie litery L. Przestrzenie mieszkalne otaczają jeden duży dziedziniec z wyciętym otworem w rogu. Istnieją dwa domy z jedną sypialnią. Jeden jest bardzo liniowy, z dwoma otwartymi dziedzińcami po obu stronach, podczas gdy drugi ma ukośnie wystające skrzydło sypialni i trzy w dużej mierze prywatne patio. Czwarty dom ma trzy sypialnie ułożone na planie krzyża, który łączy w sobie mieszankę otwartych i zamkniętych patio w czterech rogach. Domy są celowo minimalistyczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, łącząc powierzchnie z surowego betonu, niemalowanego tynku i naturalnego drewna. We wszystkich czterech domach Pa.te.os znajdują się pokoje dzienne wyposażone w piece na drewno i prysznice na świeżym powietrzu, a w największym domu znajduje się również w pełni wyposażona kuchnia.

Wypoczynek w portugalskim stylu

Cztery stworzone przez nich nieruchomości Pa.te.os są dostępne do wynajęcia pojedynczo lub razem, dla maksymalnie 14 gości. Obok domów powstał basen typu infinity. „Chcemy, aby nasi goście zobaczyli, zrozumieli i poczuli prawdę w tym projekcie” – mówią właściciele. „Bez żadnych ukrytych sztuczek Pa.te.os odzwierciedlają autentyczność materiałów, nie zapominając o komforcie i funkcjonalności, mając na celu oferowanie autentycznych wrażeń zmysłowych”.