Najlepszy projekt SunRoof 2021. Laureaci konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”

SunRoof

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”. W kategorii „dom przyszłości” zwyciężył architekt Dominik Gomółka z projektem Resilient House. Nagroda główna w kategorii „carport przyszłości” dla architekta Miłosza Mleczko.Celem konkursu, zorganizowanego przez SunRoof – międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i technologię do inteligentnego zarządzania energią, była popularyzacja zrównoważonej architektury i inteligentnych, przyjaznych dla klimatu rozwiązań. W tegorocznej edycji uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.

Międzynarodowe jury w składzie: Lech Kaniuk – SunRoof, Stefan Gullgren – Ambasador Szwecji w Polsce, Michał Derc – BIMobject, Bartłomiej Gierszyn – Grenton, Ivana Kildsgaard – Tengbom, Agnieszka Zielińska – Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Daniel Cieślik – Anta Architekci studio, Natalia Chylińska – Builder Polska, Weronika Konior – Architektura-murator, Wojciech Rynkowski – Extradom, Ireneusz Polaczek – nowoczesna STODOŁA, Jacek Jakubowski – HouseCollection, Krzysztof Sołoducha – Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski – Architektura.info. oceniło nadesłane projekty pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.

Jury konkursowe przyznało nagrody główne w dwóch kategoriach: „dom przyszłości” i „carport przyszłości” oraz wyróżnienia w każdej z nich.

„Ciekawym wyzwaniem było zaprojektowanie domu, którego wstępnym założeniem jest dopasowanie się do wybranych rozwiązań w zakresie technologii, materiałów konstrukcyjnych i klimatu wnętrza. Wypełnienie takiego „systemu” funkcjami, które musi zapewnić każdy dom, skłania do myślenia od początku o relacji z otoczeniem, słońcem, cieniem oraz różnych intensywnościach dla każdego pomieszczenia. W przyszłości chętnie zajmę się rozwijaniem pomysłów z Domu Przyszłości i faktycznym zastosowaniem ich w praktyce” – mówi Dominik Gomółka, autor zwycięskiego projektu domu przyszłości.

Jak podkreśla Dominik Gomółka, mocnym akcentem jest zastosowanie jednolitego dachu solarnego SunRoof. W projekcie wykorzystano też takie rozwiązania jak szkieletowe pasywne ściany zewnętrzne. Zaplanowano je jako prefabrykowane panele oraz konkretne rozwiązania dla szklarni i świetlików wentylujących dach.

„Projekt pana Dominika Gomółki od początku był jednym z moich faworytów. Przygotowanie koncepcji eleganckiego i nowoczesnego domu to jedna rzecz, wypełnienie go treścią i przygotowanie spójnego i starannie opracowanego projektu jest dużo trudniejsze. W tym przypadku autorowi bardzo dobrze się to udało” – mówi Wojciech Rynkowski, Senior Communication Specialist, Extradom.pl.

Wyróżnienie w kategorii „dom przyszłości” jury przyznało projektowi The House Of The Future, którego autorem jest architekt Talal Ammouri. Propozycja konkursowa przedstawia koncept domu o dodatniej energii netto, stworzony przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Punktem wyjścia do jego powstania było znalezienie optymalnej orientacji dachu tak, aby zmaksymalizować pozyskiwanie energii słonecznej w oparciu o konkretną geolokalizację.

Najlepszy projekt carportu przyszłości: wyniki konkursu

Nagrodę główną w kategorii „carport przyszłości” w wysokości 2000 euro zdobył architekt Miłosz Mleczko za projekt Versatile Carport.

Połączenie innowacyjnej technologii solarnej z naturalnymi materiałami z recyklingu sprawia, że carport doskonale komponuje się z domami w różnych stylach architektonicznych i obiektami zabytkowymi.

„W mojej pracy starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy w przestrzeniach, w których nie ma miejsca na nowoczesny design, a tym bardziej na chaotyczne instalacje, dalej jest miejsce dla fotowoltaiki. Mam na myśli budownictwo tradycyjne i zabytkowe. Owocem przemyśleń jest projekt carportu, pasującego do kontekstu przyrodniczego oraz uniwersalnego pod względem dopasowania do zabudowy tradycyjnej i historycznej. Starannie dobrane parametry dachu SunRoof (południowa ekspozycja, odpowiedni kąt, duża powierzchnia) sprawiają, że carport generuje nadwyżki energii zapewniające połowę zapotrzebowania na prąd średniej wielkości tradycyjnego domu” – mówi Miłosz Mleczko, autor zwycięskiego projektu carportu przyszłości.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Iga Soczawa za projekt Carport Pro. Architektka już po raz drugi została doceniona w konkursie organizowanym przez SunRoof. W zeszłorocznej edycji zdobyła wyróżnienie za projekt domu przyszłości.

W najnowszej edycji konkursu Iga Soczawa zaproponowała wiatę garażową, która staje się wielofunkcyjną stacją do zaparkowania samochodu, jak i jego ładowania. Zaawansowane technologie połączyła z tradycyjną, drewnianą konstrukcją, oddając hołd naturalnym materiałom. Zabieg ten miał również na celu uzyskanie jak największej wszechstronności obiektu, który będzie doskonale prezentował się w każdym otoczeniu, zarówno nowoczesnym, jak i zabytkowym.

Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i przedstawienie ekologicznej wizji domu i carportu przyszłości.

Partner

SunRoof