Petit Place

RoosRos Architecten Christian Fielden
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Petit Place to malutki dom, który jest w pełni modułowy i zbudowany w sposób zrównoważony. Maleńki dom pozwoli Ci być częściowo lub w pełni samowystarczalny, a nawet żyć poza siecią. Oprócz wrażeń przestrzennych, jakie zapewnia, ważnymi zasadami projektowania są zdrowie i wygoda.

Petit Place spełnia wymogi ekonomii współdzielenia – opartej na zasadzie WikiHouse – to zestaw konstrukcyjny z frezowanymi, drewnianymi elementami; rozwiązanie typu open source, dostępne dla każdego. Dostępnych jest wiele różnych typów. Liczba elementów określa wielkość Petit Place, a plany wahają się od 25m² do 1000m². Petit Place to gotowy obiekt, który możesz złożyć samodzielnie lub zlecić jego przygotowanie osobie trzeciej.

Pomysł jest taki, aby „mieszkać, gdziekolwiek chcesz”. Petit Place można zbudować w mieście lub wiosce, na lądzie lub wodzie, na polu lub w górach. Wyjątkowa lokalizacja pierwszego Petit Place, obok wieży ciśnień w Zwijndrecht z widokiem na przełęcz trzech rzek, realizuje ten cel. Projekt Petit Place charakteryzuje się wykorzystaniem siatki kwadratów, które są zbudowane z tych samych materiałów. Układ charakteryzuje się przemyślanym połączeniem przestrzeni otwartej i zamkniętej. Zwisy tworzą niesamowite przestrzenie, w których wnętrze i na zewnątrz w naturalny sposób łączą się ze sobą. Budynek podzielony jest na strefy mieszkalne dzięki strategicznemu rozmieszczeniu elementów.

Przepuszczalna część zewnętrzna, podłoga i dach Petit Place zostały zaizolowane lnem ISO. Jest to naturalny produkt wykonany ze starego lnu o współczynniku RC 7+. Folia Gore-Tex na zewnątrz działa jak kurtka, jest wodoodporna i wiatroszczelna, a także jest materiałem oddychającym. Do wykonania drewnianych, frezowanych elementów wykorzystano multipleks topolowy ubogi w formaldehyd. Ramy wykonane są z trwałego Iroko z potrójnym przeszkleniem. Rama Petit Place jest całkowicie okrągła. Na zewnątrz Petit Place znajdują się panele słoneczne, które generują około 9000 kWh rocznie. To 3 razy więcej energii niż dom faktycznie potrzebuje. Ta inteligentna obudowa działa jak generator, dlatego nazwano ją „elektrownią napędową”.

Oprócz paneli słonecznych zaprojektowano dwa alternatywne „zewnętrza”. Green Machine w wersji w pełni obsadzonej roślinami oraz Zero Waste, która została stworzona z drewna pochodzącego z odzysku. Niezależnie od wybranej okładziny gwarantowany jest zrównoważony charakter. Co więcej, różnorodne dostępne okładziny oznaczają, że możesz dostosować Petit Place do miejsca, w którym chcesz je umieścić.

Lokalizacja: Zwijndrecht, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole