TuPowoli

Mini domki

O STODOLE

Od momentu kiedy nasze marzenia zaczęły przybierać formę planu wiedzieliśmy, że nasz dom będzie zbudowany z naturalnych materiałów, wtopiony w otaczającą go naturę, pełen światła i przestrzeni.
TuPowoli, czyli nasz dom to nowoczesna STODOŁA zbudowana z drewna masywnego, w technologii CLT czyli Cross Laminated Timber, co znaczy drewno łączone krzyżowo. Ten sposób budowania jest w naszym kraju jeszcze mało znany, ale jednocześnie określany jako technologia przyszłości. Zdecydowaliśmy się na budowę takiego domu, bo dawał nam możliwość zrealizowania naszych założeń czyli: ekologia, przestrzeń i światło, energooszczędność, duża odporność ogniowa, szybki czas realizacji, szczelność, oddychalność ścian / otwartość dyfuzyjna, opóźniona odczuwalność warunków zewnętrznych / przesunięcie fazowe.

TuPowoli – zdrowy dom

Najważniejszym jednak dla nas atutem domu z drewna było to, że jest to dom zdrowy. Klimat w domu z drewna bardzo przypomina ten panujący w bezwietrzny, ciepły dzień na łonie natury. To atmosfera, która sprzyja dobremu samopoczuciu, zmniejsza ryzyko powstawania chorób, a nawet poprawia kondycję psychiczną. Co więcej, naturalne drewno oddycha i pięknie pachnie, a aromat ten pozytywnie oddziałuje na organizm. Drewno bowiem wydziela olejki eteryczne, które pozytywnie wpływają na układ oddechowy i regenerację organizmu. Warto pomyśleć o tym, w jakim pomieszczeniu spędzamy część swojego życia.

Ekologia to dla nas również bardzo ważny aspekt, dlatego budynek jest ogrzewany z podłogi przez pompę ciepła. A dla zapewnienia pełnego komfortu, w łazienkach są zainstalowane grzejniki do suszenia ręczników, jeśli będzie taka potrzeba. Każdy pokój ma też swój indywidualny termostat, więc możemy dostosować temperaturę do potrzeb i upodobań. Budynek jest wyposażony w mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Mamy zainstalowane rekuperatory, które zapewniają wymianę powietrza bez potrzeby otwierania okien. Taki sposób wentylowania domu jest częścią technologii CLT. Pozwala to na zachowanie unikalnego mikroklimatu domu. Mamy też swoje ujęcie wody, która jest dodatkowo filtrowana. Pijemy wodę z kranu. Zainstalowaliśmy również biodegradowalną oczyszczalnię ścieków, co wpisuje się w nasz ekosystem, jaki staramy się stworzyć w TuPowoli.

Przestrzeń

Parter domu to nasza kuchnia, otwarta na salon czyli część wspólną. Chcemy tu karmić naszych gości. Jest to też przestrzeń do spędzania wolnego czasu i cieszenia się przestrzenią, i światłem dzięki bardzo dużym oknom usytuowanym zarówno na wschód jak i zachód. To powoduje wrażenie wtopienia się w otaczającą nas przyrodę, która zdaje się wchodzić do domu przez okna. Na dole znajduję się też nasza część prywatna, bo TuPowoli to przede wszystkim nasz dom, który chcemy dzielić z gośćmi.

Górna kondygnacja to cztery pokoje gościnne: brzoza, sosna, świerk i modrzew. Nazwy pokoi nie są przypadkowe. CLT to drewno świerkowe, a elewacja i taras zrobione są z drewna modrzewiowego. Wszystkie te drzewa otaczają też dom i zaglądają do okien. Drzewo iglaste, a więc materiał z którego zbudowany jest nasz dom posiada niezwykłą cechę. Przez cały okres użytkowania emituje fitoncydy i olejki eteryczne. Są one częścią żywicy, która uwalniana powoli jest naturalnym inhalatorem. To kompozycja tysiąca skomplikowanych związków chemicznych, o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych.

Drewno to fascynujący materiał. Z powietrza pobiera dwutlenek węgla i natlenia nam świat, a z wody, węgla i minerałów buduje swoją niezwykłe skomplikowaną strukturę. Dzięki niej jest świetnym izolatorem, co pozwala na przesunięcie fazowe, czyli długotrwałe zachowanie warunków panujących w środku, niezależnie od zmieniających się warunków na zewnątrz. Ogromną zaletą budynku drewnianego są jego właściwości higroskopijne. To one odpowiadają za prawidłowy poziom wilgotności, który panuje we wnętrzach. Gdy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć, a wchłania w czasie słoty. Jest naturalnym regulatorem wilgotności.

Lubisz zapach lasu? przyjedź do nas i odpocznij w jednym z naszych pokoi.

Pierwsze trzy: brzoza, sosna i świerk mają powierzchnię około 25m2 plus 4,5m2 zajmuje łazienka. Są przewidziane dla dwóch osób, ale mają możliwość rozłożenia fotela jako dostawki. Czwarty pokój, modrzew jest dostosowany dla czterech osób, więc nazwaliśmy go rodzinnym. Ma dodatkowy pokój 12 m2 z dwoma rozkładanymi fotelami, więc z łazienką oferuje łącznie ponad 40 m2. Wszystkie cztery pokoje mają dwa duże okna połaciowe, każde 75×250 cm zorientowane na wschód. Okna wyposażone są w rolety, poprawiające komfort snu szczególnie latem, kiedy mamy tu piękne wschody słońca. Jedno z dwóch okien jest też wyposażone w moskitierę, umożliwiającą otwarcie okna bez dyskomfortu wpadających owadów. Każdy pokój ma łóżko małżeńskie 160×200 cm z bardzo wygodnym materacem sprężynowym.

Kochamy drewno, dlatego też w każdym pokoju i w przestrzeniach wspólnych wyeksponowane są duże połacie drewna, które dają poczucie jasności i przytulności. Z odpadów drewna CLT mamy też zrobione szafki nocne, blaty stolików w pokojach, blaty stołów w salonie, blaty kuchenne oraz naszą bibliotekę na dole. Staraliśmy się wykorzystać materiały do maksimum i ograniczyć odpady budowlane. Technologia CLT pozwala na to.

Moglibyśmy jeszcze wiele napisać o walorach naszego domu, ale celowo zostawiamy przestrzeń do poznania go dla naszych gości. Badania pokazują, że obecność naturalnego drewna w naszej przestrzeni ma kojący wpływ na zdrowie.Budując i wyposażając TuPowoli staraliśmy się stworzyć wyjątkowy klimat do odpoczynku dla naszych gości. W celu uatrakcyjnienia pobytu mamy dla naszych gości rowery, kije do nordic walking, dwie deski SUP do powolnego przemieszczania się po naszym i okolicznych jeziorach a do tego hamaki, bujawki, leżaki, fotele ogrodowe zrobione z palet pobudowlanych i tarasy/platformy rozrzucone po naszym terenie.

„Zastosowanie drewnianych elementów, ścian z drewna w pomieszczeniach i na zewnątrz nich jest jednym ze sposobów na zredukowanie stresu, nie pozostaje też bez wpływu na zdrowie mieszkańców budynku” – mówi David Fell, z FPInnovations.

 

Autorzy projektu:

EMCH ARCHITEKCI Olsztyn
arch. Anna Modzelewska
arch. Marcin Chomiczuk
Współpraca:
arch. Adam Łokuciejewski

Szczegóły oferty

Cena wynajęcia: od 290 zł za dobę

I SEZON WYSOKI: 15 czerwca – 31 sierpnia (minimum 4 noce):
+ wszystkie weekendy w ciągu roku, Święta i tzw.długie weekendy

 • pokój dwuosobowy ze śniadaniem (brzoza, sosna, świerk): 340 zł
  * dopłata za dodatkową osobę 70 zł,

 • pokój dwuosobowy ze śniadaniem / dwa połączone ze sobą pokoje (modrzew): 410 zł
  *możliwe dodatkowe 1-2 osoby, dopłata   70 zł/osoba.

II SEZON NISKI: dni powszednie tj. poniedziałek – piątek w okresie: 1 września – 14 czerwca:

 • pokój dwuosobowy ze śniadaniem (brzoza, sosna, świerk): 290 zł
  * dopłata za dodatkową osobę 70 zł,

 • pokój dwuosobowy ze śniadaniem / dwa połączone ze sobą pokoje (modrzew): 360 zł
  *możliwe dodatkowe 1-2 osoby, dopłata   70 zł. / osoba.

OBIADOKOLACJA:

 • za osobę dorosłą 65 zł,
 • dzieci od 3-go do 12-go roku życia 30 zł.

W okresie wakacyjnym ( dot.15.06 – 01.09.2024 ) zapraszamy rodziny z dziećmi powyżej 10 lat, w pozostałych terminach czekamy na maleństwa, maluszki i dzieciaki.

Pobyt zwierząt (małe i średnie) uzgadniamy indywidualnie, koszt pobytu 30 zł za dobę. Pamiętaj, koniecznie poinformuj nas o tym wcześniej 🙂

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki, w wysokości 30 % wartości sumy pobytu. Możliwość zwrotu lub zmiany terminu pobytu do 14 dni przed planowanym przyjazdem.

Skontaktuj się

Skontaktuj się