Dom pod Nową Rudą

Archilab

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom pod Nową Rudą to minimalistyczny projekt studia architektonicznego Archilab z Wrocławia. Bryła budynku jest wynikową warunków zabudowy dla działki i chęcią nawiązania do lokalnej zabudowy, przy jednoczesnym otwarciu budynku na panoramę widokową otaczających wzgórz.

Warunki zabudowy dla działki określały minimalną szerokość elewacji frontowej na 10 m, co przy założeniu planowanej powierzchni zabudowy 100 metrów kwadratowych nie było wartością korzystną. Zdecydowano się na wycięcie części budynku. Pozwoliło to na zachowanie wymaganej szerokości elewacji przy jednocześnie bardziej przez nas pożądanej bryle budynku opartej na prostokącie. Dzięki temu zabiegowi powstał taras. Roztacza się z niego widok na pasma wzgórz od strony południowej, jednocześnie osłonięty bryłą budynku od strony drogi, dający dużo prywatności.

Od początku założeniem było zaprojektowanie budynku który będzie miał charakter domu sudeckiego. Początkowo budynek miał był w całości wykończony drewnem. Ostatecznie jednak zdecydowano się na łupek. Jest to materiał, który ciągle spotkać można jeszcze jako okładzina dachów i ścian szczytowych domów w Sudetach. Wnęka tarasu i taras wykończono drewnem modrzewiowym. Kolejnym materiałem który zastosowano w projekcie jest lokalny kamień, ruda darniowa. Z tej rdzawo- brunatnej skały wykonano mury oporowe wcinające się w skarpę, na której stoi budynek. Materiały były bardzo istotne w tym projekcie. Chciano nimi podkreślić nawiązanie do lokalnej tradycji budowlanej.

Budynek z założenia zaprojektowano jako samowystarczalny. Jest wyposażony w studnię, energia elektryczna jest pozyskiwana ze słońca i powietrza poprzez pompę ciepła. Ogrzewanie będzie zlokalizowane w ścianach budynku. Zaplanowano również rekuperację i odzysk wody deszczowej. Ten niewielki dom kryje w sobie dużo nowoczesnych rozwiązań, ale z założenia nie mają one go zdominować. DOm pod Nową Rudą to przede wszystkim dom sudecki.

Więcej projektów studia Archilab znajdą Państwo w naszej zakładce „Architekci”.

Partner

Archilab