Górnolotnie – zatopione w naturze

Górnolotnie

Partnerzy

O inspiracji

Siedlisko Górnolotnie leży na szlaku do Karpacza i na Śnieżkę. Otoczone górami – od południa Karkonoszami, od wschodu Rudawami Janowickimi, a od zachodu Górami Izerskimi. Siedlisko zlokalizowano w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej, na skraju wsi Mysłakowice. Górnolotnie zatopiono w naturze i znakomicie wpisano w otaczającą przyrodę. Właściciele chcąc jak najmniej ingerować w przyrodę wykorzystali naturalną rzeźbę terenu oraz wkomponowali dom pomiędzy dwa stare drzewa owocowe. Te pamiętają jeszcze przedwojenne czasy, dzięki czemu dom częściowo opiera się na skarpie, a zachowane i owocujące pomimo wieku drzewa – orzech i czereśnia – otulają go z dwóch stron. W wyniku takiego usytuowania dom nie góruje nad terenem, osłonięty jest  drzewami. Jednak i tak niemal z każdego pomieszczenia można podziwiać panoramę Karkonoszy dzięki wielkim przeszkleniom i dużym tarasom, które sprawiają, że góry są na wyciągnięcie ręki.

Wkomponowanie Siedliska w otoczenie

Wkomponowanie domu w skarpę stało się inspiracją do zastosowania unikalnego, odwróconego układu funkcjonalnego: 60-metrowy salon z kuchnią i jadalnią znajduje się u góry, a 3 dwuosobowe sypialnie na dole. Taki układ jeszcze bardziej pozwala cieszyć się w części dziennej niczym nieograniczonym widokiem na góry, ale i w części nocnej – dzięki panoramicznym oknom oraz wyjściom z każdej sypialni na dolny taras – podziwiać otaczającą przyrodę. Także elewacja domu podkreśla jego związek z terenem i naturą – część wkomponowana w skarpę obłożona jest kamieniem, a naziemna kondygnacja cała pokryta jest modrzewiem syberyjskim, który z czasem będzie pięknie się starzał. Ten sam motyw powtórzony jest w części ogrodzenia i bramie wjazdowej.

Wnętrza domu również harmonijnie współgrają z otoczeniem – paleta kolorystyczna to przede wszystkim barwy ziemi, które nie konkurują z widokiem za oknem. Użyte materiały oraz zastosowane meble sprawiają, że wnętrza domu, choć utrzymane w duchu „luksusowego minimalizmu”, są przytulne. Aranżacja wnętrz oparta o ponadczasową estetykę działa kojąco i sprzyja wypoczynkowi w duchu slow. Dom ma wszystkie niezbędne udogodnienia zwiększające komfort pobytu – klimatyzację, system wentylacji mechanicznej oraz ogrzewanie sufitowe na podczerwień.

Górnolotnie – nieoczywistość wypoczynku

Górnolotnie zostało docenione – i to zaledwie po 2 miesiącach swej działalności – przez wydawcę magazynu Label, który zaprosił siedlisko do udziału w niezwykłej publikacji „Polska. Nieoczywisty przewodnik. W mieście i na łonie natury odkrywaj miejsca pełne inspiracji.” To wyjątkowy album, w którym zaprezentowano nietuzinkowe miejsca, kierując się pięknem architektury, fascynującą historią, uspokajającą naturą, inspirującą sztuką i niezapomnianymi smakami. Samo siedlisko Górnolotnie oraz otaczające je tereny są nieprzeciętnej urody, co znalazło potwierdzenie nie tylko w umieszczeniu Górnolotnie w ww. albumie, ale – co najważniejsze – w opiniach gości, którzy mieli już okazję odwiedzić siedlisko.

Jeśli więc cenicie sobie bliskość przyrody, dobrą architekturę, jakość i minimalizm oraz chcecie uciec przed zgiełkiem Karpacza czy Szklarskiej Poręby Górnolotnie jest idealnym wyborem – to miejsce dla każdego, kto potrzebuje prawdziwie wypocząć i ukoić zmysły.

Więcej o Górnolotnie w naszej zakładce „Do wynajęcia” oraz w mediach społecznościowych Górnolotnie – Instagramie oraz Facebooku.

Autorzy projektu:

Architekt: EKOTEKTURA
Fotografowie: Grażyna Saniuk/Aleksandra Musiał, Anna Woźniak