Litewski Avatar w miejscowości Ožkiniai

Devyni Architektai
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten uroczy dom znajduje się w miejscowości Ožkiniai na Litwie, leżącej w granicach Wilna i położonej na prawym brzegu rzeki Wilia. Projekt powstał w 2020 roku w litewskiej firmie Devyni Architektai.

Projekt „Avatar” został stworzony dla klienta, który lubi uciekać z miasta, by odnaleźć spokój i ciszę. Chciał mieć idealne miejsce, w którym można wyłączyć się od miejskiego zgiełku i codziennego pędu, posłuchać dźwięków przyrody i na nowo ustalić swoje życiowe priorytety.

Na dużym terenie otoczonym lasem i jeziorami powstał projekt, dla którego inspiracją była wiejska zagroda. Na działce rozsiane są budynki, które pełnią różne funkcje, ale wszystkie zostały zaplanowane tak, by nie szkodziły otaczającej je przyrodzie. Dom główny, kuchnia zewnętrzna, dom dziadków, budynek gospodarczy i sauna połączone zostały krętymi ścieżkami, które tworzą „lokalną sieć życia”. Rozłożenie budynków w całym terenie zachęca do życia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Projekt zapewnia nie tylko wszystkie wygody, ale też prywatność, spokój i ciszę, a w razie potrzeby – także samotność.

Proces powstawania głównego domu był powolny. Architekci starannie analizowali każdy detal, bez pośpiechu i z pełnym poszanowaniem otaczającej to miejsce przyrody. Już na etapie budowy naturalne modrzewiowe elewacje i gonty dachowe zaczęły zmieniać swoje odcienie, wtapiając się tym samym w swój naturalny kontekst. Jeszcze zanim wykończono wnętrza, wszystkie budynki wyglądały jakby stały tu już od dawna i należały do tego miejsca.

W projekcie nie zabrakło jednak nowoczesnych rozwiązań i taki właśnie charakter mają wnętrza. Wszystkie budynki łączy paleta wybranych materiałów, która obejmuje naturalne drewno, tynk, kamień i kolory ziemi. Nie ma tu żadnych ekscentrycznych detali, ale jest wszystko, czego można potrzebować, by poczuć wygodę w sercu natury.

Projekt „Avatar” to architektura, która pozwala wrócić do pełnej naturalności i choć przez chwilę być zwyczajnie sobą.

Lampy jak w przedstawionym projekcie, znajdziesz na Ramko.
Meble znajdziesz na Piece of Wood
Okna dachowe na Folnet

Lokalizacja: Ožkiniai, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA