Wiejskość projektu Stonelea

Matthew Woodward Architecture Brett Boardman Photography
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesną STODOŁĘ o nazwie Stonelea zlokalizowano w jednej z trzech głównych dolin, które tworzą australijskie Góry Błękitne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzon wstępnego briefu projektowego stanowiła fotografia przedstawiająca trzypokoleniową rodzinę Właścicieli. Chcieli miejsca wiejskiego odpoczynku dla wszystkich. Praktycznego domu zbudowanego na solidnych zasadach środowiskowych, aby pomieścić nowe wspomnienia na całe życie.

Na lokalizację nowego domu wybrano istniejący dom „Stonelea”, którego pamięć została zachowana dzięki zachowaniu różowego granitu z istniejącego filaru komina w centrum nowej przestrzeni mieszkalnej. Wijąc się w dół wzdłuż zakurzonego podjazdu, szare odcienie otaczających krzewów poprzedzają pierwsze wrażenia z domu – ujednoliconej, wydłużonej, nisko położonej formy, która czerpie z języka australijskiego. Projekt pasywny w połączeniu z inicjatywami technologicznymi w zakresie wytwarzania energii, odbioru wody, ogrzewania i chłodzenia oznacza, że ślad operacyjny w środowisku jest zminimalizowany. System geotermalny zapewnia ciepłą wodę i podgrzewane podłogi i jest wspierany przez panel słoneczny wystarczająco duży, aby zasilić cały dom.

Wyraźnie australijska paleta materiałów w rustykalnych odcieniach, w tym drewniane okładziny ścienne, dach z blachy i lokalny kamień, łączy dom Stonelea z panoramą doliny rzecznej. Wewnętrzne skośne sufity unoszą się nad wypolerowanymi betonowymi podłogami. Duże przesuwne drzwi łączą pomieszczenia mieszkalne z drewnianym tarasem, brukowanymi chodnikami i rodzimymi ogrodami, z drewnianymi klatkami schodowymi o podwójnej wysokości, schodzącymi do kamiennego cokołu poniżej. Projekt zarządza równowagą między intymnym życiem na wsi a potrzebą zakwaterowania dużej rodziny, co jest formą „wiejskiej uczciwości i przyziemności”.

Lokalizacja: Blue Mountains, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA