Japońskie wpływy YT House

Makido Architects KENICHI NOTSU
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt o nazwie YT House zlokalizowano na południowym brzegu małego jeziora, które zachowuje krajobraz kolonii trzciny, obok rozległej ziemi z kłosami ryżu. Marzeniem Inwestora było posiadanie domu jednopiętrowego w stylu japońskim. Dla studia architektonicznego Makido Architects wyzwanie stanowiło przełożenie stylu japońskiego na nowoczesną architekturę. Na dodatek w z otaczającym środowiskiem.

„W odpowiedzi na ziemię, o której mówi się, że od czasów starożytnych jest polem trzciny, stworzyliśmy pionową siatkę, która zastąpiła unikalny szelest trzcin, ryżu, bambusa i innych roślin przypominających trawę zwykłymi przedmiotami stworzonymi przez człowieka”. Tak o projekcie YT House wypowiadają się architekci. Formalne elementy japońskie wyeliminowano, a stworzono serię pionowych siatek w cieniu głębokich okapów. Siatkę wykonano ze srebrno-szarej blachy stalowej, wyglądającej jak postarzane szare drewno. Ułożono ją nieregularnie, a jej wygląd zmienia się w zależności od kąta patrzenia i cieni.

W nocy ekrany shoji po południowej stronie budynku ożywają i rzucają miękkie światło na otoczenie niczym latarnia. Wysokość kondygnacji została dostosowana w nawiązaniu do tradycyjnych domów drewnianych na palach. Ten zabieg zapewnia dużą powierzchnię magazynową, izolację przeciwwilgociową wokół budynku, a także usprawnia konserwację sprzętu podpodłogowego. Warto również wspomnieć, że wykorzystanie pali stanowi działanie prewencyjne przeciw ewentualnym katastrofom.

Pomieszczenia YT House otoczono miękką gradacją światła stworzoną przez pionową siatkę z cedru i ekrany shoji. Wewnątrz skośne panele sufitowe w tym samym stylu słojów drewna o wysokości od 1900 do 3700 pokrywają całą płaszczyznę. Ten zabieg tworzy miejsca o różnym charakterze w zależności od wysokości podłogi i łącząc je.

Lokalizacja: Izumo-shi, Shimane, Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

KENICHI NOTSU