Balnarring Retreat

Branch Studio Architects Peter Clarke
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Balnarring Retreat w Australii to miejsce zaprojektowane tak, aby spowolnić nawet najbardziej nadpobudliwe umysły. Zbudowana wokół idei odosobnienia, ta przestrzeń jest spokojnym budynkiem dla tzw. slow life.

Przedkładając rzemiosło nad technologię, każdą ze ścian zaprojektowano tak, aby składała się, otwierała i zamykała ręcznie. Miało to na celu utworzenie mostu pomiędzy mieszkańcem a przestrzenią. Lokalizacja gra tutaj ważną rolę. Balnarring Retreat położony pośród natury, z widokiem na jezioro i las przez duże wykuszowe okna, w pełni ucieleśnia ideę spowolnienia.

W południowej ścianie znajduje się składane łóżko, biurko, półki na książki, schowek ogólny, a także klimatyzator. Ściana wschodnia ma szereg klap, które rozkładają się i współpracują ze sobą, tworząc długi stół, odsłaniając jednocześnie płytki schowek pomiędzy ramą ściany szkieletowej z tyłu. Ściana zachodnia mieści kuchnię, główne miejsce do pracy i ukryte drzwi prowadzące do łazienki. Bezpośrednio przed przeszkloną ścianą północną znajduje się obniżona „leżanka”, zapewniająca wiele możliwości siedzenia i oglądania kaczek.

U podstaw tego wszystkiego leżała idea odosobnienia, wolno poruszającej się przestrzeni, która zapewniłaby schronienie przed gorączkowym tempem współczesnego życia, powolnego budynku dla slow life.

Lokalizacja: Balnarring, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Wypocznij w stodole